Христо Иванов доведе Делян Пеевски, заяви Радомир Чолаков
Христо Иванов доведе Делян Пеевски. Моят лидер ми беше казал "Слушаш какво ти казва Христо Иванов". Беше изключителен натиск. Аз съм изпитвал физическа болка от това, което знаех, че правим. Имаше политически диктат.
Това заяви юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната комисия в парламента, като коментира направените конституционните промени по време на "сглобката", по БНР.
Пеевски много правилно тогава улови политическия момент, че заради необходимостта да има конституционно мнозинство от 160+ гласа, той беше станал - доведен от Христо Иванов, интегрална част от въпросното мнозинство. Аз съм пряк свидетел, всичко се е случвало пред очите ми, разказа Чолаков.
"Това, което много ме притеснява, е - идва ни някаква идея, смятаме, че е идеална и много готина, тръгваме да я преследваме с всички средства и не правим оценка на въздействието. Ние не мислим в причинно-следствени връзки. Не можем да мислим логично повече от 2 хода напред", заяви още той.
Чолаков коментира и разследването за ареста на Бойко Борисов през март 2022 г. По думите му са извършени 10 нарушения по Наказателния кодекс: "Аз съм абсолютно вътрешно убеден, че арестът в съвкупността си представлява серия от извършени престъпления. Очаквах, че още тогава прокуратурата трябва да реагира".
Юристите започнаха да разсъждават като политици, остава в момента политиците да започнат да разсъждават като юристи, коментира бившият депутат.
По думите му сега Борисов се чувства неудобно заради това, че прокуратурата точно в този момент започна да иска имунитетите и на Кирил Петков, и на Лена Бориславова. Чувства се неудобно, защото разбира, че има политически подтекст, добави той, но подчерта от друга страна, че 650 хил. члена на ГЕРБ отдавна чакат това да се случи.
"Нашите занимания с реформа създадоха една привидност на реформа, пуснаха парата в свирката, изместиха фокуса върху теми, които не са решението. Изменението на Конституцията беше отклоняване на вниманието. Вместо да променим НПК, ние пуснахме парата в свирката и изменихме Конституцията, откъдето беше ясно, че никаква същинска съдебна реформа може да се получи", коментира Чолаков.
Според него съдебната реформа е една мантра, която никога няма да свърши. Всички имат интерес да говорим за тази реформа, така че темата няма да спре, категоричен бе той и добави, че реформата ще се случи, когато спрем да говорим за нея.
"Най-голямата политическа и юридическа грешка, която допуснахме в 49-ото НС, е, че не сменихме ВСС. Ако бяхме сменили ВСС, този разговор в момента нямаше да съществува", смята юристът.