Германия: Без българите в Конституцията Скопие няма място в ЕС
Скопие не оправда надеждите за конституционни промени - основно условие в Преговорната рамка за започване на преговори с ЕС. Единни сме в убеждението, че българското население в Северна Македония ще бъде вписано в Конституцията. Коридор 8 е от стратегическо значение за региона.
Това заяви Мануел Сарацин, специален представител на Федерална Република Германия за Западните Балкани, в интервю за БНР.
"Въпреки войната в Украйна Западните Балкани остават в полезрението на Брюксел", категоричен е дипломатът. Той
обаче призна, че разширяването на Съюза не се реализира с желаните темпове - нито с Албания и РСМ, нито с Косово и Сърбия.
Тази промяна (на македонската Конституция) е основното условие на Съвета на ЕС за предоставянето на
Преговорната рамка на Скопие. Декларацията на Бундестага от миналата година беше опит за мост, по който да премине държавното ръководство на Северна Македония, но се оказа, че македонската страна все още не може да мине по него. Надяваме се, че възможностите не са изчерпани и новото правителство в Скопие да извърви този път, подчерта Сарацин.
Той очаква България да изиграе ключова роля на предстоящата през октомври срещата на върха на Берлинския процес за сближаване на страните от Западните Балкани, която ще се проведе в Берлин.
Германският политик подчерта, че от присъединяването към ЕС през 2007 г. София е постигнала значителен напредък.
"Според мен в Германия не се оценява достатъчно напредъка на България. Но искам да кажа също, че често от България чуваме съвети към Германия за нашата политика - за двустранните отношения или пък по регионални въпроси - за това, което българите биха искали да чуят от нас или да направим ние", каза още той.