Депутати към Рашидов: Защо има паметници и музеи, които величаят комунисти?
Народните представители от гражданската квота на Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов, както и Методи Андреев от ГЕРБ внесоха днес въпрос към министъра на културата Вежди Рашидов.
„На какво основание Министерство на културата допуска съществуването на експозиции и къщи-музеи, величаещи дейността на бивши комунистически ръководители, чиято дейност е обявена за престъпна и насочена срещу собствения им народ със закон?“, питат тримата депутати.
Въпросът на Димитров, Славов и Андреев е свързан с посещението на новото ръководство на БСП в къщата-музей на Тодор Живков в Правец, където социалистите отдадоха почит на комунистическия ръководител.
„Съгласно закона Министерство на културата определя реда, по който се създават музеи и експозиции. Същевременно с приетия през 2000 г. Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен, дейността на БКП и нейните ръководни дейци е обявена за престъпна“, пишат в своя въпрос тримата депутати.
Според народните представители "решението на Министерство на културата да допуска величаене на лица като Тодор Живков и Георги Димитров в музейни комплекси буди недоумение."
В началото на годината тримата депутати внесоха предложение за законови промени. С тях те настояват на паметниците на комунистическия режим да бъдат поставени табели, които да отбелязват изрично, че 38-мото Народното събрание е обявило режима от 09.09.1944 г. до 10.11.1989 г. за престъпен.