OffNews.bg

Демократична България иска дисциплинарка за Цацаров

Лидерите на Демократична България Христо Иванов и Атанас Атанасов иска ВСС да образува дисциплинарка срещу главния прокурор Сотир Цацаров. 

Предложението им за това е адресирано освен до Инспектората към Висшия съдебен съвет и до министъра на правосъдието Цецка Цачева. 

В текста се казва: 

На 25 април 2018г. в интервю пред Нова ТВ, главният прокурор Сотир Цацаров заявява: „Работеща прокуратура и работеща комисия за противодействие на корупцията елиминират основната теза на една малка и креслива извънпарламентарна политическа група, а оттам се обезсмисля и собственото им съществуване.“ Това изявление е възпроизведено и в много други медии.

В интервю, публикивано на 25 април 2018 г. в Blitz.bg, главният прокурор заявява: „Има политици, за които бездействието на прокуратурата винаги е обект на критики и сега се оказва, че действието на прокуратурата отново е обект на критики. Същите тези политици ръкопляскаха и адмирираха случаите, в които румънските телевизии показваха местни политици, които влизат с белезници на ръце в Антикорупционната прокуратура на Румъния. Изведнъж се оказва, че пренасянето на дори малка част от тези събития в България някакси не се вписва в техните политически сметки. Честно казано аз ги разбирам. Повечето от тях са хора, които нямат и ден на работна заплата. Повечето от тях са хора, които са живели и продължават да живеят от грантове. Опасността тези грантове да секнат е една от причините, с които можем да си обясним тяхната реакция сега.” 

Определянето на поведението на политически партии и навеждането на твърдения за обезмисляне на съществуване на политически партии, по същността си, съставлява партийно – политическа дейност, до колкото пряко засяга партийно-политическия живот в страната. Хипотезите, в които прокурор може да прави преценка и законосъобразно да взема становище за съществуването или несъществуването на политическа партия, са изрично изброени в чл. 16 и чл. 40, ал. 2 от Закона за политическите партии. Разгледаният по-горе случай не попада в нито една от посочените законови разпоредби.

Това изказване е действие, което е в пряко противоречие с предвиденото в чл. 9.2 от Кодекса за етично поведение на българските магистрати правило, че “магистратът не участва по какъвто и да е начин в партийно - политическа дейност и не се намесва в политически или бизнес среди на влияние.” Действието накърнява престижа на съдебната власт, тъй като поражда съмнение за независимостта и безпристрастността на главния прокурор при упражняване на неговите правомощия.

Поради това, предлагаме да упражните правомощията си по чл. 312, ал. 1, т. 3 и 4 от Закона за съдебната власт и да внесете предложение за образуване на дисциплинарно производство спрямо Сотир Цацаров за дисциплинарно нарушение по чл. 307, ал.3, т. 3 от Закона за съдебната власт.