OffNews.bg

Борисов към нидерландския премиер: Искаш да бъдеш полицаят на Европа

Българският премиер Бойко Борисов е обвинил нидерландския си колега Марк Рюте, че иска да бъде "полицаят на Европа", пише "Файненшъл таймс".

Тази случка се е разиграла по време на вечерята на европейските лидери снощи. Те се събраха на Европейски съвет, който трябва да одобри бюджета на Съюза за периода 2021-2027 г.

Разговорите бяха прекратени по-рано от очакваното вчера именно поради съпротивата на Рюте.

Нидерландският премиер не отстъпи от позицията си, че средствата от противоречия Фонд за възстановяване от коронавируса в размер на 750 млрд. евро трябва да бъдат отпускани с единодушие. Спорът е как да бъдат разпределени.

Предложенията на Еврокомисията и на Шарл Мишел, председател на Европейския съвет, са 500 млрд. да бъдат под формата на грантове, а 250 млрд. да подлежат на връщане.

Марк Рюте е водач на "пестеливата четворка", състояща се от Нидерландия, Австрия, Дания и Швеция. Тези страни настояват да бъде променен балансът на сумата на фонда.

Според "Файненшъл таймс" упоритостта на Рюте е нагорещила страстите. Засега нито един друг лидер не е подкрепил идеята му за единодушие по въпроса Фонда за възстановяване.

Борисов казал на Рюте, че иска да бъде полицаят на Европа, като си позволява да решава дали националните планове за реформи на отделните страни са достатъчно амбициозни, за да оправдаят финансовата подкрепа на ЕС.

След вечерята нидерландският премиер заяви пред журналисти, че колегите му били "по-разгневени" от неговите искания. Той обаче настоя, че всяка държава отстоява своята гледна точка.

Според изданието спорът отразява дълбоко вкоренените разделения в ЕС около икономическата политика. 

Марк Рюте смята, че намерението за предоставяне на безпрецедентни безвъзмездни заеми на страните трябва да бъде съпроводено с по-голям надзор, отколкото при обикновените заеми. Страните, които понасят най-тежкото бреме на пандемията, обаче отхвърлят идеята за надзор в стил "тройка" (терминът е от времето на сталинизма в СССР и се отнася до издаващите окончателни присъди тричленни комисии – б.р.). Подобно наблюдение бе наложено на държавите по време на дълговата криза в еврозоната.

Днес пред журналисти Борисов обясни:

Разбира се, че държавите, които участват с по-голям финансов ресурс, имат правото и да търсят по-глоям контрол върху разходването на средствата. Това е нормално. В това отношение абсолютно подкрепям четворката на спестовните. Рабира се, абсолютно подкрепям и холандския премиер Рюте и инструмента в Екофин да се поставя от всяка една държава да има сама право да поставя проблем, където министрите на икономиката и на финансите го решават един много добър инструмент за контрол. Това е един добър компромис, а що се касае до върховенството на закона, аз мисля, че дори не трябва да го коментираме. Това е в основата на всяка една демокрация.