OffNews.bg

''Бойко, тази вечер на мека пухена възглавничка сладък сън ще спиш''

За една седмица свършихме това, което трябваше за три месеца да се свърши. И заедно с Хърватия се надяваме през юли да влезем в чакалнята на Еврозоната, заяви премиерът Бойко Борисов на брифинг след участието му в заседание на Европейския съвет.

Към днешна дата ЕЦБ ни отговори, че всичко, което е било необходимо, е направено. И в знак на доверие към България снощи ни отвориха суапова линия за 2 млрд. евро и то за колкото трябва време, фиксирано е до края на тази година или доколкото трябва, каза премиерът.

Пухена възглавничка

Снощи ми се обади Кристалина Георгиева, след като беше чула за суапа с ЕЦБ. И вика: Бойко, тази вечер на мека пухена възглавничка сладък сън ще спиш. Спокоен! Милиарди евра имаш, вързал си се за... Викам: Криси, Христос Воскресе, и ти да си жива и здрава! Добра работа свършихме! - разказа министър-председателят.

Борисов отбеляза, че страната още не е вземала заем и разчита на спестеното, когато нямаше криза.

Той съобщи, че се очаква да има грантове за малкия бизнес по мярка по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" на стойност 173 млн. лева, като тази подкрепа ще е за над 20 000 фирми. Схемата ще стартира в началото на май. Грантът ще е за фирми, които имат спад с 20 на сто от оборота си, като последица от пандемията. Кандидатстването ще става по електронен път чрез ИСУН, при максимално облекчена административна процедура и декларативен принцип.

Ще има и подобна мярка за средния бизнес, за което се очаква одобрение от ЕК.

Още сме в началото на кризата

Искаме да вдъхнем на хората оптимизъм, че този кошмар ще свърши и един ден това ще ни е лош спомен, но медицински това не се подкрепя от никой, заяви още Борисов.

Много от колегите, когато не са пред камерите, посочват, че според техните медицински екипи сме в началото на кризата с епидемията. С новата Пътна карта искаме да вдъхнем оптимизъм. Трябва да знаем след датата Х, месеца Х, да не кажем годината Х, когато кризата отмине, докъде е стигнала икономиката. Сега БВП е паднал със 7,5 на сто, има вече милиони безработни в ЕС, а кризата дойде асиметрично за страните. Всички сме наясно, че само ако сме единни, можем да излезем от кризата, защото икономиките ни в Европа са свързани, коментира премиерът.

В ЕС тече спор дали да се дават грантове или кредити. Страните с по-слаба икономика искат грантове, а страните със стабилни икономики предлагат да се дават кредити на нуждаещите се. По-богатите страни предлагат ако другите страни искат грантове, да си направят данъците като техните, каза Борисов.

При нас данъкът е 10 процента, а в Германия - 40 процента. По този спор няма да се стигне до съгласие, но има модели, по които да се разберем, посочи премиерът.

Кажете едно "благодаря"

"Страхотен проблем е миграцията в Европа в момента. Пищят кански държавите за релокация, напълнени с мигранти, а наникъде не могат да ходят. И нашите съседи: Малта, Кипър, Гърция... В България - нула. Но затворихме границите сега, защото знаете - заради празниците започва движение. Както съответно ние молехме християните, сега молим мюсюлманите. Но миграцията - нула! Вие искате ли? България има ли проблем с релокацията? Ами кажете едно "благодаря", щото то не е даденост и в никоя друга държава го няма. Щото ми омръзна да ми дават оценка." - заяви Борисов.

Брюксел се поучи от нас

Когато въведохме извънредното положение, другите държави ни гледаха като екзотика и след това през глава започнаха да правят същото. Нашите мерки са най-леките, но понеже бяха ефективни и навреме, дадоха най-добрите резултати. Брюксел се поучи от нас, категоричен е той.

Ако се движите из София, то изобщо не изглежда София като под карантина. Улиците на София са пълни. В Гърция не можеш да излизаш от къщи, без да уведомиш властите. В Испания можеш да отидеш до магазина и да се върнеш -  толкоз. В България можеш да отидеш 46 пъти до магазина днес. Можеш да не се спреш. До аптеката. До банката. И въпреки всичко продължава да се говори, коментира още Борисов.