Управляващите се отказаха да приемат бюджета на Националната здравноосигурителна каса, както и проектобюджета за 2026 г. ГЕРБ и "Има такъв народ" обявиха, че двете парламентарни групи ще гласуват само удължителния закон.
Това се случва минути след като проектът за държавен бюджет за 2026 на кабинета "Желязков" и на здравната каса изненадващо влязоха в програмата на парламента. Решението беше взето със 124 гласа "за" от ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало", БСП, ИТН и двама нечленуващи в парламентарни групи. Последва реакция от "Продължаваме промяната - Демократична България", която обяви в кулоарите пред журналисти протест в 18 часа в четвъртък (18 декември) пред сградата на Народното събрание.
На звънреден брифинг в парламента Деница Сачева и Тошко Йорданов обясниха, че това гласуване е било "политически тест" за представителите на опозицията, за да бъде показано, че на "Продължаваме промяната - Демократична България" не ѝ пука за увеличението на заплатите на хората.
"Направихме своеобразен политически тест за това какво се случва в НС. Макар и с тъга, но от друга страна за радост, искахме да покажем истинското лице на колегите от ПП-ДБ. Нашите парламентарни групи не бягат от отговоност, а искат да покажат едно лицемерие, което бива представнео като морален облик", заяви Деница Сачева.
Тя посочи, че удължителният бюджет ще бъде прие най-вероятно на две четения още днес и ГЕРБ ще го подкрепят. Тя обясни, че са подкрепили и предложението на БПС, за които "приемането на редовен бюджет за страната е последователен техен приоритет".
"От 1 януари няма да бъдат увеличени заплатите на българските учители, лекари, 400 хил. семейства няма да могат да получат навреме своите детски добавки, над 100 хил. лични асистенти ще има забавяне с плащанията, 750 хора с увреждания също са хвърлени в едно положение, в което не се знае какво ще стане с техните пари", заяви Сачева.
Тя допълни, че лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев продължава с хулиганските си прояви и че бюджетът на България е почти 70% заплати, здравни и социални плащания, а той ще направи така, че гражданите да са още по объркани.
Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов заяви, че в зала ИТН и ГЕРБ ще подкрепят само и единствено удължителния бюджет.
"Гласуването на стария бюджет беше по една единствена причина - да се направи сравнение кое е по-доброто и кое е по-лошото. Новият вариант на бюджета беше подкрепен от работодатели и синдикати, но какво ще се случи, ако няма приет бюджет? Как ще дойдат заплатите за учителите, лекарите и журналистите? Ние гласувахме за предложението на БСП, за да се види на кого не им пука за учителите, лекарите , пенсионерите и как отново тези ПП-ДБ скочиха и направиха забавна сценка колко са възмутени", изтъкна Йорданов.
Той призова всеки, който се чувства ощетен, след 1 януари 2026 година, да зададе въпросите си към Ивайло Мирчев, Асен Василев, Кирил Петков, Божидар Божанов и Румен Радев.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4005
4
17.12 2025 в 11:09
305
3
17.12 2025 в 11:00
20482
2
17.12 2025 в 10:59
Не мога да повярвам, че има толкова нагли крадци! А ИТН са откровени тъпаци!
23485
1
17.12 2025 в 10:58
На камерите камионът убиец бил без шофьор. Шишков допуска саботаж
СМГ, Френската или Немската? Не са били нужни мотиви за избора на 90 ученици, показва отговор на РУО
Почина вторият български космонавт Александър Александров
Съветът на ЕС започна процедура за свръхдефицит за България
За по-безопасно пътуване: АПИ ограничава тировете по АМ Тракия днес и в неделя