Би Би Си: Американският министър на отбраната ще поиска от България ПВО за Украйна
„САЩ разговарят със съюзници, които имат системи за противовъздушна отбрана, с които украинците знаят как да работят - и можем да очакваме системите за противовъздушна отбрана да бъдат обсъдени по време на пътуването на американския министър на отбраната Лойд Остин в Словакия и България”. Това написа Би Би Си.
Словакия вече даде принципното си съгласие нейна система за ПВО да бъде предоставена на Украйна с условието веднага да бъде заменена от друга.
Страни от НАТО снабдяват Украйна с преносими противовъздушни ракетни устройства тип "Стингър", които още по време на съветската война в Афганистан нанесоха на окупаторите сериозни вреди. Германия вече достави на Украйна 500 броя "Стингър", няколко хиляди такива системи са доставили и други държави от НАТО. Украйна разполага освен това с преносими противовъздушни ракети съветско производство, които също влизат в бой. Те обаче работят сами при малки летящи на ниска височина хеликоптери, изтребители или щурмовите самолети. За да се осигури защита срещу тях и срещу руските ракети, са необходими системи с далечен обсег.
Украйна притежава стари съветски системи за ПВО от типа S-300. Те са в състояние от далечно разстояние да локализират и елиминират не само хеликоптери, но и бойни самолети. Преди началото на войната Украйна е разполагала с 250 установки, но не е ясно колко от тях функционират.
Българските противовъздушни сили разполагат със системите C-75М3 "Волхов" (SA-2), C-125М "Нева" (SA-3), 2К12 "Куб" (SA-6), C-200 "Вега" (SA-5) и C-300 (SA-10). Всички те са произведени в Съветския съюз, като най-новата С-300 е приета на въоръжение в БА през 1988 година. Най-голям интерес за Украйна биха предизвикали С-200 и С-300. Обсегът на С-200 е 270 километра, максималната скорост на ракетите му е хиперзвукова, а системата е предназначена е главно за защита от бомбардировачи и самолети на голяма височина. По спецификация С-300 е способен да проследи до 100 и да порази до 12 цели едновременно, включително балистични ракети на 1000 километра, а крилати ракети на 300 км. Обсегът на ракетата е между 45 и 200 километра.
Основен проблем в българската ПВО система са радарите. Радиолокационните комплекси от основния компонент на системата за наблюдение на въздушното пространство вече работят с частични неизправности и са занижени основните им технически параметри, е записано в Доклада за отбраната. Военните започнаха процедура за купуване на нови 3D радари, планирано е и придобиването на модерни ПВО системи.
Министърът на отбраната Драгомир Заков каза преди ден, че посещението на министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин в България е изключително знаково. По думите му тази визита показва силният ангажимент на САЩ към сигурността в НАТО - като цяло. "Не защото България е слабото звено в Алианса, точно обратното - България се стреми да допринесе с каквото може и това се оценява от нашите съюзници", заяви министър Заков.
БСП, която е коалиционен партньор в правителството, засега блокира даването на военна помощ на Украйна, въпреки, че този случай може да е възможност за модернизация на българските ПВО.