Българските емигранти с право на вот на референдуми
Българите зад граница ще могат да участват в референдуми у нас.
Това решиха депутатите, които приеха на първо четене промени в Закон за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, внесени от ГЕРБ.
Приетите промени предвиждат още, че при провеждане на национален референдум на една и съща дата с местни избори, общинските избирателни комисии ще изпълняват функциите по организирането на допитването.
Освен това държавният глава се задължава да насрочва националното допитване на една и съща дата с други национални избори, ако такива предстоят в едногодишен срок от решението на НС за провеждане на референдума. По този начин ГЕРБ на практика обвързва референдумите с изборите.
Според измененията в закона в подкрепа на въпроса или въпросите на референдума и на алтернативна позиция могат да се регистрират партии, коалиции и инициативни комитети.
Предложенията за промени между първо и второ четене на депутата от БСП Георги Кадиев предизвикаха ожесточени дебати в пленарна зала.
Според поправките на социалиста на референдуми да не се подлагат неща, които засягат права на български граждани.
Текстът получи подкрепа от ДПС. Депутатът от движението Четин Казак поиска отговор дали депутатите от столетницата подкрепят предложението на съпартиеца си.
Социалистите Янаки Стоилов и Мая Манолов обясниха, че няма да подкрепят промените, защото били много общи.
"Започва да мирише на една обща маднжа", ядосано заяви патриотът Юлиан Ангелов.
Той намекна, че позициите на ДПС и Георги Кадиев за пореден път са еднакви. Самият социалист не присъстваше на заседанието и не се появи до неговия край.
След изказването на Ангелов, депутатът от ДПС Станислав Анастасов поиска почивка и депутатите получиха 15 минути за да уточнят позициите си.
След почивката ожесточените дебати продължиха. На трибуната излезе Ферихан Ахмедова от ДПС и поиска поименна проверка, защото Законът за референдумите бил важен. По това време депутатите на Патриотичния фронт бяха извън пленарна зала, заради брифинг, на който обявяваха дали ще останат в управлението, но въпреки това кворумът беше запазен.
В крайна сметка предложенията на Кадиев бяха отхвърлени и депутатите пристъпиха към парламентарния контрол.