OffNews.bg

България пред наказателна процедура от ЕК заради мръсния въздух

България е изправена пред наказателна процедура, ако не се справи с проблема с мръсния въздух, предупреди министърът на околната среда и водите Борислав Сандов пред бТВ.

"Благодарение на мръсния въздух имаме и много висока смъртност от COVID, тъй като този мръсен въздух води между 8000 и 18 000 загубени преждевременно живота. Когато имаме пандемия с вирус, който засяга основно белите ни дробове, това води до една допълнителна смъртност, много по-висока", бе категоричен екоминистърът.

Сандов напомни, че България още не е решила проблема, заради което има второ дело за това, че страната ни не предоставя здравословна среда на българските граждани. Той допълни, че се очаква скоро да има решение на съда в Люксембург, който не може
втори път да направи установително решение.

"Вторият път съдът започва да налага санкции. Санкциите са от деня, в който се е произнесъл за първи път - 2017 г., до деня на следващото произнасяне. Те в най-минималната си част биха били 10 млн. лева, след което има ежедневни санкции до предотвратяване на проблема. Не само ще плащаме с нашето здраве, че дишаме мръсен въздух, но ще плащаме и с данъците си", каза още министър Сандов.

Именно наследството от наказателни процедури на Европейската комисия той определи като най-тежкото.

"България е допуснала много нарушения и не се справя с управлението на политиките за околна среда. Наказателните процедури бяха 16, но станаха 17, защото ни догони още една, която влезе в сила заради липса на приложение и нормативна база за неорганизираните източници на шум", обясни Борислав Сандов.

Другият шокиращ факт, който заварил, е, че още от първия програмен период от 2007–2014 г. в сектор „Околно среда“ България е допуснала харчове, които не може да обясни в последствие. Те са на стойност 116 милиона и страната ни все още ги дължи на ЕК, отбеляза министър Борислав Сандов.