България може да спести 500 млн. лв., ако приеме еврото
Ако България приеме еврото, държавата ще спестява близо 500 млн. лева годишно, а българският бизнес – няколко милиарда, посочи финансовият министър Асен Василев по време на първия парламентарен контрол от новата пленарна сесия. Той отговори на въпрос, поставен от Румен Христов от ГЕРБ-СДС, относно ефектите от приемането на еврото като разплащателна единица в България.
"Ако се вземат средните отклонения на курсове, които са пазарно видими, над 500 млн. лева, които българската индустрия плаща само за превалутиране в курсовата разлика за 2022 година, ще бъдат спестени“, обясни Асен Василев.
Министърът на финансите посочи, че по-значителният ефект за българската икономика са лихвените проценти. Той даде пример с Република Хърватска, чиято премия, която плаща, след приемане на еврото, е паднала наполовина.
„Това за българската държава означава, че ще спестява поне още 500 млн. от лихви, а за българския бизнес – няколко милиарда", заяви Асен Василев.
Румен Христов (ГЕРБ-СДС) постави и втори въпрос към министъра на финансите, свързан с износа на стоки за Армения и Грузия и дали така не се заобикалят санкциите, наложени на Русия заради войната в Украйна.
Асен Василев цитира данните за стокообмена с двете държави, с които разполага към 21 август 2023. Той посочи, че стокообменът за Армения е 97,7 млн. лв. и има увеличение с около 35 млн. лв. спрямо миналата година.
С Грузия се наблюдава спад – тази година стокообменът се равнява на 262 млн. и е 18% по-малък от миналата година. Това се дължи изцяло на износа на горива, който беше спрян за Грузия, но се е покачил през последните 30 дни.
Асен Василев обясни, че тази информация се обменя с Европейската комисия и за момента няма идентифициран случай за опит за избягване на санкциите.