Андрей Райчев: Скандалът със записите и снимките почти съсипа Борисов
Записите и снимките от спалнята на министър-председателя повлияха ужасно лошо. Това почти съсипа Борисов. Фактът, че някой въобще може да влезе в спалнята на премиера, показва, че държавата не е наред. Това каза по bTV социологът Андрей Райчев.
По думите му по време на първата вълна на коронавируса премиерът е имал "изключително високото 60-процентно одобрение", а на фона на протестната вълна през лятото е претърпял срив с очакванията ГЕРБ сами да слязат от властта.
Според Райчев управляващата коалиция вероятно ще се превърне в предизборна коалиция на ГЕРБ, СДС, НФСБ, ВМРО и по-малки партии и вероятно ще спечели парламентарния вот. Въпросът е какво Народно събрание ще имаме след това, коментира социологът.
"Дали Триото и Мая Манолова ще са алтернатива на Бойко Борисов – не. При тях въпросът е дали ще прескочат бариерата, никой не им дава повече от 5-6%. Тези хора няма да са опозиция на Борисов. За Трифонов никой не се съмнява – повечето му сочат 4-500 000 гласа: малко повече от ДПС и понеже ГЕРБ и БСП са "паднали", това е близо до тях. Нямаме големи партии, този парламент ще е от средни и малки партии", категоричен бе Райчев.
По думите му не се вижда вариант за мнозинство, но ГЕРБ и ДПС не желаят служебно правителство да организира предсрочни избори – съвпадащи с президентските или не. Затова „може да видим правителство на малцинство с къс мандат. Позата на ГЕРБ ще е „ние всичко оправихме, сега управлявайте вие“, убеден е социологът.
За президента Румен Радев най-удобен вариант ще е да се стигне до служебен кабинет, а Корнелия Нинова не може да си позволи да се разграничи от него, смята Райчев, макар да признава, че напрежението между председателя на БСП и държавния глава е видимо.
Той отбеляза, че Нинова е променила характера на партията и сега тя е много по-агресивна – "нещо, което се харесва на членовете, но има да се доказва на избори.“
Изборите ще покажат и дали ДПС отново е голям фактор в българската политика, отбеляза Райчев. Той подчерта, че за първи път от 5 години Ахмед Доган няма вътрешна конкуренция, а при последния форум на движението всички турски партии и големият му враг Ердоган са отправили поздрави – всичко това дава големи шансове за връщане на гласовете, които преди са се разпилявали от формации като тези на Лютви Местан и Касим Дал, отчита социологът.
Според него изборите догодина ще са интересни и на съвсем друго равнище – ще покажат колко се е променило обществото след коронавируса.
"Както 1989 г изигра ролята на Трета световна война, така и това събитие играе ролята на война. По време на война никой не може да каже какво ще е след нея", обобщи Райчев.