OffNews.bg

Андрей Гюров смята, че отстраняването му от БНБ ще създаде проблеми за еврозоната

Отстраняването на подуправителя на Българската народна банка Андрей Гюров може да създаде проблеми на страната ни при влизането й в еврозоната. Затова случаят се следи изкъсо от европейските ни партньори, обяви самият Гюров пред бТВ.

Вчера Управителният съвет на БНБ гласува единодушно за освобождаването на Гюров, който отговаряше за управление "Емисионно". Причината - установената от Комисията за противодействие на корупцията несъвместимост с поста, който той заема, заради непрекратено навреме участие в търговско дружество и неправителствени организации. Но централната банка признава, че решението по казуса трябва да премине през съдебен и парламентарен контрол.

От "Продължаваме промяната-Демократична България", чиято номинация за БНБ е Гюров, съзряха политически мотив за отстраняването му - да не заеме поста служебен премиер. 

"Решението на УС на БНБ ме тревожи, защото в момента тече жалба пред съда срещу решението на Комисията за противодействие на корупцията. Обжалването спира акта на комисията. Актът на КПК не е влязъл в сила, а пък БНБ се позовава изцяло на него", обясни Андрей Гюров.

От думите му стана ясно, че съдът е допуснал жалбата му и е посочил, че КПК не е предоставила доказателства за нарушения от страна на бившия подуправител. Освен това нямало ограничения подуправител на БНБ да е съдружник в дружество с ограничена отговорност.

"Ако имаме дружество с ограничена отговорност за публицистика, няма ограничение да имам дял в това дружество. В такова дружество аз съм отговорен само с капитала. Законовите ограничения са, че аз не мога да бъде управител на това дружество. Аз никога не съм бил управител на търговското дружество. Другото ограничение е аз да упражнявам дейност. Аз такава дейност не съм извършвал", обясни Гюров и се оплака, че законът се тълкува превратно от антикорупционната комисия.

Бившият депутат от ПП-ДБ допълни, че е участвал в две сдружения с нестопанска цел, преди да стане подуправител в БНБ - Институт за научни изследвания "Балкански-Паница" и спортен клуб. В института организирал летни училища по икономика, на които най-добрите икономисти представяли своите изследвания пред български докторанти по икономика. Тази дейност е извършвана от 2016 г. до 2020 г. Пандемията от COVID я прекъсва. Освен това проф. Балкански е в напреднала възраст – около 95 г., живее в Париж и не може да пътува до България.

Гюров уточни, че е подал оставка от дружеството през 2022 г. и е отписан от ръководството му.

Спортният клуб пък никога не е имал дейност, но и оттам е подал оставка.

Според Гюров подуправител може да бъде освободен в два случая - повече не отговаря на изискванията да изпълнява длъжността или е признат за виновен за сериозно нарушение.

"На мен не ми е известно да съм признат за виновен по каквото и да е нарушение. Правилата на ЕЦБ са транспонирани в Закона за БНБ. Европейското законодателство има предимство пред националното. Случилото се с моето отстраняване може да е проблем за влизането ни в еврозоната, тъй като се създава прецедент", категоричен бе Андрей Гюров.

Той се оплака, че изслушването в КПК е било формално, без факти и аргументи. Затова разчита съдът скоро да се произнесе.

"В петък получих писмо от Кристин Лагард, управителя на Европейската централна банка. В него тя се обръща към мен и казва, че ако ВАС постанови решение за освобождаването ми от длъжност, преди това трябва да се изиска становище на Съда на ЕС", подчерта Андрей Гюров.