Албанският посланик обеща подкрепа за българското малцинство в страната му
На среща с депутати в българския парламент албанският посланик Киряко Курета обеща подкрепа за българското малцинство в Мала Преспа, Голо бърдо и Гора.
Миналата седмица външният министър на Албания Дитмир Бушати обяви въпроса за затворен - българите няма да бъдат включени в законопроекта за защита на малцинствата.
Към момента в документа, подготвен от албанското правителство, македонците, гърците, власите, черногорците, сърбите, бошняците и египтяните са признати за малцинства.
След срещата днес в зала "Димитър Пешев" на Народното събрание албанският посланик обаче пое ангажимент, че "ще бъде гарант за приемането на съответните законодателни промени в полза на българската общност".
"Албания никога не е имала лошо отношение към българите"
Киряко Курета заяви, че "всички български организации там са информирали властите за създалото се напрежение, както и за сериозния негативен отзвук, който законопроектът е предизвикал в България".
Посланикът е уверил народните представители Юлиан Ангелов, Александър Сиди, Борис Вангелов, Станислав Станилов и Петър Петров, че "Албания никога не е имала лошо отношение към българите".
"Срещата протече спокойно и в приятелски тон, като на финала народните представители от ПГ на Обединени патриоти и Н.Пр посланик Курета се обединиха около това да бъде проведена още една среща след гласуването в албанския парламент, на която да се направят съответните анализи и изводи за бъдещите отношения между двете страни" - коментираха днес от пресцентъра на ВМРО.
Депутатите от ПГ на Обединени патриоти са казали на посланика, че "от признаването на българското малцинство ще зависят и добрите отношение между България и Албания занапред".
Парламентът в Тирана решава
Законопроектът за защита на малцинствата ще бъде гласуван в пленарната зала на албанския парламент на 18 октомври.
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев вече призова депутатите от двете основни партии – социалистическата и демократическата, да проявят разбиране, "защото имаме петиция от около 1300 подписа от едната организация за българо-албанско приятелство, и още няколкостотин подписа от другата организация на нашите сънародници, които са внесени в албанския парламент".
Ковачев и евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки наложиха в годишната резолюция на ЕП за напредъка на Република Албания да попадне текст, който призова правителството на страната да признае българско национално малцинство и да защити безусловно неговите права и законни интереси.
Македонците оказват най-голям натиск
Искането за признаване на българско малцинство среща най-голяма съпротива от страна на "Македонската асоциация - Сонце", която е регистрирана в Албания.
Това е изопачаване на историята. В Преспа, Гора и Голо бърдо, където се претендира, че има българско малцинство, живее само македонско малцинство. Това искане е част от проекта за "Велика България", твърди пред албанската телевизия Top Channel Васил Стерьовски от "Сонце".
Стерьовски обвини официална София, че създава "фалшиви български организации в Албания" и раздава български паспорти на активистите им.