OffNews.bg

Академията в Скопие отказва повече да спори за македонския език, който бил факт

Съществуването на македонския език е факт, международно проверен от световната лингвистична наука. Ето защо считаме всяка дискусия по този въпрос за безсмислена и противоречаща на духа на взаимно сътрудничество между Македонската академия за науките и изкуствата (МАНИ) и БАН. Това се казва в позиция на МАНИ, цитирана от МИА.

В изявлението се отбелязва, че председателството на МАНИ е провело днес заседание, за да обсъди позицията на БАН по отношение на македонския език. На заседанието стигнали до заключението, че правителството трябва да даде по-голямо значение и финансиране на проектите за научни изследвания на македонски език.

„Използваме тази възможност да апелираме към правителството на Република Северна Македония за необходимостта проектите за научно изследване на македонския език, по които работят Македонската академия на науките и изкуствата и други съответни институции, в бъдеще да получат приоритет и по-значителна финансова подкрепа от правителството“, заявяват от МАНИ.

Днешното изявление на македонската академия на науките е продължение на размяната на реплики с българските им колеги. Преди седмица ръководството на Българската академия на науките излезе с позиция, че официалният език в Република Северна Македония е писмено-регионална норма на българския език.

Тогава премиерът на Северна Македония Зоран Заев коментира, че договорът за добросъседство и приятелство с България е "внимателно написан от двата народа заради въпросите за идентичността" и е подписан на официалните езици "съгласно конституциите на двете държави".

Аз мога грубо да кажа: "Край, ние тук прекъсваме всичко", но това не е политиката, която водя. Аз съм внимателен политик. Ще намерим решенията с приятелство, но определено ние сме македонци, които говорим на македонски език. Очаквам приятелска България да реши този въпрос в рамките на договора за добросъседство, призова македонският премиер преди седмица. Външният министър Никола Димитров заяви, че в 21 век в Европа правото на самоопределение и самоизразяване е безспорно, а отношенията между двете държави, за да бъдат приятелски и близки, предполагат зачитане на това право и достойнството на другия.