5 партии бойкотираха реформата в КПКОНПИ
Зам.-председателят на ПГ на "Възраждане" Петър Петров бойкотира с предложение реформата в КПКОНПИ. Депутатът поиска срокът за предложения да бъде удължен максимално най-дълго - 21 дни, като в това време не влизат ваканциите.
Това означава, че реформата в КПКОНПИ, която е заложена и в националния План за възстановяване и устойчивост, може така и да не се случи. Причината - ако вторият и третият мандат за съставяне на правителство бъдат неуспешни, то парламентът ще се разпусне. Така декларираното желание за ефективна борба с корупцията ще си остане само в предизборните обещания на партиите.
Предложението на Петров мина с гласовете на ГЕРБ, ДПС, "Възраждане", БСП и "Български възход". Стою Стоев от ПП поиска срокът да не бъде удължаван, защото това означава общият законопроект за КПКОНПИ (в него са както предложенията на ПП, така и на правосъдния министър Крум Зарков - б.а.) да влезе за второ четене в комисия в края на януари, когато не е ясно дали изобщо ще има НС. Ако срокът остане седем дни, то той ще изтече на 6 януари.
"Ако удължим срока, залата ясно ще покаже кой не иска закон за противодействие на корупцията", каза зам.-председателят на парламентарната правна комисия Милен Матеев от "Продължаваме промяната".
Той припомни, че законопроектът на ПП е обсъждан и в предното Народно събрание, а в 48-ото НС текстовете са разисквани сериозно по време на първото четене. Той призова депутатите да не удължават срока.
В крайна сметка при прегласуването (по искане на ПП - б.а.) реформата в КПКОНПИ окончателно бе бойкотирана със 136 гласа "за" (ГЕРБ-СДС,1 от ПП, ДПС, "Възраждане", БСП и БВ) и 57 "против" (ПП, ДБ и Явор Божанков).