10% от света се управлява от жени
19 са страните, управлявани от жени. Това означава, че малко над 10% от света е в ръцете на нежния пол, съобщават от Би Би Си.
1. Порша Симпсън-Милър, Ямайка
Милър е министър-председател на Ямайка за 18 месеца през 2006-2007 г.
През 2011г. печели изборите и полага за втори път клетва като премиер на страната.
2. Камла Персад-Бисесар, Тринидад и Тобаго
Камла Персад-Бисесар е първата жена, която оглавява правителството на острова. Тя печели изборите през 2010 г.
3. Дилма Русеф, Бразилия
Дилма Русев е 36-ят президент на Бразилия и първата жена, заемаща този пост. Баща й е българин, който имигрира през 30-те години на миналия век.
През 2014 г. Русев е преизбрана за втори мандат.
4. Мишел Бачелет, Чили
Мишел Бачелет е преизбрана за президент на Чили през 2013 г. Тя е заемала същата позиция и през периода 2006-2010 г.
Освен политик Бачелет е майка на три деца, а също така се занимава и с различни каузи, свързани с насърчаването за равенство на жените.
5. Кристина Фернандес, Аржентина
Кристина Фернандес е аржентински политик. През 2007 г. става президент на страната, като наследява поста от своя покоен съпруг Нестор Киршнер. Така Фернандес става втората жена президент в историята на страната. В същото време обаче тя е първата жена, избрана за президент на Аржентина, тъй като Исабел Перон заема поста без избори, в качеството си на вицепрезидент след смъртта на Хуан Доминго Перон.
6. Елън Джонсън Сърлийф, Либерия
Сърлийф, която е на 76 години, е първата жена, избрана за президент на африканска държава. Победата и официално е обявена през 2005 г.
През 2011 г. печели Нобелова награда за мир и е преизбрана за втори мандат. През 80-те години е осъдена на затвор заради критики срещу военния режим и е обвинена в държавна измяна.
7. Катрин Самба-Панца, Централноафриканска република
През 2013 г. Катрин Панца е назначена за кмет на столицата на Централноафриканска република - Банги. Малко след това е назначена и за временен президент на страната. Панца е успешен предприемач и адвокат.
8. Ерна Солберг, Норвегия
Ерна Солбер е премиер на Норвегия от 2013 г. Тя е социолог, политолог, държавник и икономист. Навлиза в политиката през 1979 г.
9. Никола Стърджън, Шотландия
В края на 2014 г. Никола Стърджън е избрана за първи министър на страната, с което стана първата жена заемала този пост. Въпреки че страната е част от Обединеното кралство, има правомощия на самоуправление в областта на здравеопазването, образованието и правосъдието.
10. Хеле Торнинг-Шмит, Дания
През 2005 г. Хеле е първият ръководител на Социалдемократическата партия. През 2011 г. става министър-председател на страната.
Тя бе тази, която позира за селфи заедно с Обама и Камерън по време на погребението на Нелсън Мандела. Тази постъпка предизвика различни коментари.
11. Ангела Меркел, Германия
През 2005 г. Ангела Меркел е избрана за първата жена на поста Федерален канцлер. Списание Forbes оглавява Меркел за най-влиятелната жена за 2014 г.
Кариерата й на политик започва през 1989 г.
12. Колинда Грабар Китарович, Хърватия
Колинда Грабар Китарович е избрана за първата жена президент на Хърватия. Тя печели изборите с разлика от около 1%.
13. Мария Луиз Колейро Прека, Малта
На 4 април 2014 г. Прека влиза в длъжност и става президент на Малта. Тя е първата жена държавен глава на островната република.
14. Ева Копач, Полша
От 22 септември 2014 г. Ева Копач е министър-председател на Полша. От 2007 г. до 2011 г. е министър на здравеопазването.
15. Атифете Яхяга, Косово
Яхяга е президент на Косово и с влизането си в длъжност става първата жена президент на балканска държава.
16. Лаймдота Страуюма, Латвия
Лаймдота Страуюма е първата жена премиер, която оглавява правителство в Латвия.
17. Далия Грибаускайте, Литва
Далия Грибаускайте е първата жена президент на Литва. Тя е на власт от 2009 г., но през 2014 г. е преизбрана.
Може би това не е единствената жена с произвището "Желязната лейди", но интересното е, че Грибаускайте има черен колан по карате.
18. Шейх Хасина, Бангладеш
През 2014 г. Хасина печели трети мандат като министър-председател на Бангладеш.
19. Пак Кън Хе, Южна Корея
От 25 февруари 2013 г. Пак Кън Хе е президент на Южна Корея.