Митов: Младите британци бяха спънати от стари хора с илюзии, както в България
Външният министър на България, Даниел Митов, заяви пред БНТ, че вчера младите британци са гласували своето бъдеще в Европа, но са били спрени от възрастните си съграждани, които още помнят и живеят в едно отминало време.
Според него същото малко или много се случва и в България, където младите са спъвани от хора, които мечтаят за отминали времена, които са исторически отхвърлени.
Той изтъкна, че над 50% от имиграцията във Великобритания е от страни, които не са членки на ЕС, затова доводът, че българи, румънци и др. европейци заливат острова, не е верен.
Според него в Европа има криза на лидерство, която да реши създалата се ситуация и да реформира затъналия в бюрокрация съюз. Въпреки това нито за нас, нито за ЕС ще има апокалипсис.
Икономическите последици за Великобритания обаче ще са тежки и ще се усетят много скоро.
Митов даде пример с Найджъл Фараж, който по време на кампанията за излизане от ЕС твърдеше, че всяка седмица островът дава 350 милиона лири на ЕС, които иначе биха били вложени в британското здравеопазване. Веднага след Брекзита обаче той отрече, че е обещавал да вложи тези пари в здравеопазването на страната.
"Проблемът на популистите е този, те много лесно обещават решения, но после не могат да ги изпълнят", каза Митов.
Той също така изтъкна, че Шотландия и Северна Ирландия също ще обявяват свои референдуми, с които да се разделят с Великобритания.
Външният ни министър отрече идеята страната ни да излезе от ЕС, като разясни, че досега ние сме дали 7 милиарда вноски, но сме получили над 14 милиарда евро от фондове и 4 милиарда от програми за земеделие.