Здравословни и безопасни условия на труд в България - какво трябва да знаем?
В случай че сте току-що завършили гимназия или университет кадри и тепърва правите първите си плахи стъпки на пазара на труда, трябва да сте много внимателни към какво се стремите и какви са предимствата, които работодателите ви предлагат.
Една от точките, с която по никакъв повод не трябва да правите компромис, са здравословните и безопасни условия на труд. И докато пренебрегването на този принцип в сферата на административните професии може да доведе до неприятни, но лечими странични ефекти като гръбначни изкривявания и перманентни болки, то има специфични сфери, в които защитното лятно и зимно работно облекло, работен гащеризон, ръкавици, маски и всякакви други подобни аксесоари са жизненоважни и абсолютно задължителни.
Какво включват средностатистическите мерки за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд от страна на работодателя?
Първата стъпка от процеса е информиране на служителите за техните права като почивки на определен интервал от време, правилното използване на защитното облекло, как да се работи по безопасен начин и в позиция, гарантираща дългосрочно здраве и други. Но първоначалният инструктаж, който обичайно се поднася претупано и с нежелание, далеч не е достатъчен. Следва да се правят и периодични такива, които да напомнят на хората колко е важно да останат здрави, докато работят, защото по този начин минава по-голямата част от деня им.
Второто и още по-важно е да бъде предоставена реалната възможност на служителите да се възползват от всички мерки за безопасни и сигурни условия на труд, като им се осигури всичко необходимо в материален и морален план. С други думи, хората трябва да разполагат с вече споменатото работно облекло и защитни средства, ако работят в опасна среда, както и с удобни столове и бюра, ако става въпрос за офис. Човешкият ресурс е ключов и инвестициите в него не бива да бъдат пестени.
За да е абсолютно сигурна фирмата, че всички най-добри практики са спазени, следва и да се учреди контролен надзорен орган, който да следи за тяхното изпълнение. Ако някой работник поради някаква причина се окаже застрашен и извършва трудова дейност в необезопасено облекло например, то редно е да има лица, които да могат да вземат съответните мерки и да не допуснат настъпването на неблагоприятни последствия.
Какво трябва да направим, ако правото ни на здравословен и безопасен труд е нарушено и сме изложени на риск?
Негативната работна среда е опасна и работата дълго време при неподходящи условия може да се окаже пагубна за нашето здраве като индивиди. Не са единични случаите на хора, трудили се дълги години в производствени заводи под влиянието на киселини и други опасни химически вещества или упражнявали тежка физическа дейност, вследствие на което получават трайни увреждания. С ресурсите и подкрепата, достъпни през XXI век, не трябва да допускаме да изпадаме в ситуация, в която безгласно се нарушават човешките ни права. Но какво реално може да направим?
Първата и най-препоръчителна стъпка е да се отстраним максимално бързо от съответната вредна работна среда. Това невинаги е лесно по редица икономически и социални причини, но ако има добър начин да прекратим отношения с подобен некоректен работодател, само бихме спечелили в дългосрочен план.
Второто действие, което би могло да се предприеме, е да сигнализираме на съответните власти, било то национални или европейски, които да проучат случая и да преценят дали има реален риск, по този начин предотвратявайки страданията на мнозина други хора, които потенциално биха попаднали в същата марица. Институции като “Инспекция по труда” биха могли да окажат безценна помощ и да съдействат за въдворяване на траен ред в съответната фирма.
Бъдете активни и не пренебрегвайте безопасните условия на труд като фактори за вземане на решение за започване на работа, особено дългосрочна такава. Бъдещото ви аз ще ви е безкрайно благодарно!