"Закъсалата" НСО продължава да получава дарения
4.5 млн. лв. допълнително над гласувания бюджет е получило НСО през 2014 година. Това става ясно от финансовия отчет на службата. Според Закона за държавния бюджет за 2014 г. НСО е трябвало да получи 31.616 млн. лв. В крайна сметка финансите на Службата набъбнали до 36.2 млн. лв.
В сравнение с 2013 година пък НСО е похарчило близо 120 хил. лв. повече.
От отчета на Службата става ясно още, че през годината са направени съкращения на някои разходи. Така например за заплати са раздадени 66 хил. лв. по-малко, а за издръжка - близо 1.4 млн. лв. по-малко. За сметка на това обаче рязко са скочили разходите за нематериални дълготрайни активи. Ако през 2013 г. за това са похарчени около 3400 лв., през 2014 година разходите са били 46 927 лв.
В тази графа спадат софтуер и лицензи на права въху интелектуалната собственост.
2014 г. е една от най-скъпите за НСО, тъй като службата хвърли повече от 1 млн. лв. за поръчка на нови автомобили за властта. Това е видимо в графата за придобиването на дълготрайни материални активи. През 2013 г. за това са похарчени 1.6 млн. лв., а през 2014 г. - 1.9 млн. лв.
Видно от справката НСО продължава да получава дарения. В графата "Помощи и дарения от страната" за 2014 година е отбелязано, че в Службата са постъпили 8 000 лв. Не е ясно кой е дарителят и с какво точно е подпомогнал службата. В сравнение с 2013 г. НСО се радва на по-голям интерес от дарители, защото тогава е получила едва 5000 лв.
Очакванията са през следващите години бюджетът на Службата да бъде раздут многократно. Причината е закупуването на още техника и луксозни возила във връзка с българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 година. Очакваният брой на гостите за шестте месеца е между 20 000 и 30 000 души, за които ще трябва да бъдат осигурени настаняване, превоз, кетъринг и други услуги. Премиерът Бойко Борисов вече намекна, че за извозването на ВИП гостите НСО ще трябва да купи до 50 бронирани автомобила.
Преди лятната ваканция депутатите скоростно приеха новия Закон за НСО, който дава неограничени правомощия на служителите и допълнителни привилегии за властта. Така например държавните гардове ще може да упражнява сила срещу малолетни деца и бременни жени, ако те представляват заплаха за охраняваното лице. Бившите премиери пък ще могат да ползват охрана 4 години, след като вече не са във властта. Законът запази и друг скандален текст, който позволява освен държавници НСО да пази и "други" лица. Това на практика раздува неограничено кръга на привилегированите, които могат да се возят на разноски на данъкоплатците.