За хората с увреждания: Телефон 112 с приложение на смартфона
Хора със слухови и говорни проблеми ще имат достъп до центровете на спешния телефон 112. Спешният телефон трябва да осигури необходимите условия за това със съдействието на МВР.
Това реши парламентът с приемането на промените в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 на второ четене.
В законопроекта е записано, че министърът на вътрешните работи в срок от една година трябва да уреди достъпа на хора с увреждания до единния европейски номер за спешни повиквания.
Чрез приемането на промените се синхронизира българското с европейското законодателство.
Промените бяха внесени от ПГ на "БСП лява България", а депутатът Атанас Мерджанов благодари на народните представители за подкрепата по законопроекта.
Повикването до 112 ще става свен гласово и по друг начин, като техническите параметри още се обсъждат. Предвидено е да се направи специално приложение за смартфони за връзка със спешния телефон.
"Това ще е нова система за смартфон, която ще позволи да се обменя текстова комуникация между оператора и лицето, което търси помощ чрез единия европейски номер", обясни Заместник-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов.
Разговари са водени и с Агенцията за хората с увреждания, която ще съдейства мобилните оператори да активират интернет достъп до това приложение.