OffNews.bg

Внезапно почина преподавателят по иврит в СУ Валери Колев

Внезапно почина Валери Колев - преподавател по иврит в специалност "Хебраистика" на Софийския университет и дългогодишен библиотекар във филиалната библиотека "Изтокознание" на Центъра по източни езици и култури към Факултета по класически и нови филологии.

Колев си е отишъл внезапно на 1 ноември на 58-годишна възраст, съобщава Алма матер.

Той завършва специалност „Арабистика“ в Софийския университет през 1989 г. През 2006 г. завършва магистърска степен по африканистика и етиопистика в Хамбургския университет. От 1996 г. работи във филиална библиотека „Изтокознание“ на Центъра по източни езици и култури, а от 2000 г. разработва "и води курсове по иврит, суахили и амхарски език за студентите от Центъра. През 2016 г. се присъединява към екипа на новосъздадената специалност „Хебраистика“ като хоноруван асистент, а впоследствие старши преподавател по иврит.

Валери Колев е автор на научни публикации по лексикография, отношенията между християнството и исляма преди и по време на арабските завоевания през VII в. и османските завоевания в Етиопия през XVI в. Превежда на български език многобройни художествени произведения от иврит, арабски, амхарски, суахили и хинди и е първият популяризатор в България на класически произведения от етиопската, кенийската и танзанийската литература. Автор е на оригинални художествени творби: „Приказки за Праскова и Прасчо“ (2019) и романа „Ние“ (2021), чието отпечатване не можа да дочака.

"Ерудиран езиковед и преводач, чиито обширни познания обхващаха иврит, арабски, амхарски, суахили, хинди, немски, английски, френски и руски език, Валери Колев ще остане в спомените ни като етичен и отзивчив колега. Всеобхватните му библиографски познания неведнъж са помагали на преподаватели и студенти. Загубата му е непрежалима за българското изтокознание, а в частност и за специалност „Хебраистика“, на която отдаде своята енергия, своето сърце и висока академична ерудиция", се казва в съобщението от университета.