OffNews.bg

Вижте как ще изглежда паметникът на цар Симеон

OFFNews за пръв път показва как ще изглежда паметникът на цар Симеон, който ще бъде открит през месец май в двора на ЧСУ „Цар Симеон Велики“.

Проектът за изработването на паметник на цар Симеон Велики стартира в началото на 2016 г. Идеята и финансирането са на д-р Милен Врабевски*, собственик на училището, а монумента ще бъде поставен в двора на училището в кв. Иваняне.
2017 година не е случайно избрана като повод за издигането на паметника. Предстои отбелязването на няколко много важно дати - на 27 май 2017 година се навършват 1090 години от кончината на цар Симеон Велики. На 2 май 2017 година - 1110 години от смъртта на княз Борис I. На 20 август 2017 година отбелязваме 1100 години от битката при Ахелой между българи и византийци и пълната победа на българската армия предвождана от цар Симеон. Считана е за най-мащабната битка в цялото Средновековие и най-голям разгром на Източната римска империя (Византия) в историята, както и най-голямата военна победа на българската армия в средновековната й история (917г.). И най-важното: по онова време е Златният век на българската култура, просвета, книжнина.

Реализацията е на авторски колектив - Красимир Ангелов - скулптор; водещ проектант - ланд.арх. Мария Гуркова; ланд. арх. Росен Гурков. В изработването на проекта има различни части, за които отговарят компетентни специалисти - конструктор, геодезия, геология, електрическа част, ПБЗ.

За паметника:

Паметникът се състои от:
- гранитен постамент с височина 170 см.
- фигурата е от леярски месинг с размери- 220 см.

Сюжетът на паметника представлява съвременна авторова интерпретация на личен оловен печат на цар Симеон с инвокация ,,Василевс на Ромеите’’, сечен между (923-927г.). На този печат цар Симеон се е изобразил с лабарум в дясната ръка, а в лявата - държащ сфера с кръст, като на изображението се вижда още лорус и корона.

Като консултант за инсигниите на цар Симеон, авторът е ползвал проф. Георги Атанасов, който ги е изследвал най-задълбочено в книгата си ,,Инсигниите на средновековните български владетели”.

----------

* Очаквайте утре интервю с д-р Милен Врабевски