OffNews.bg

''Вдигна се голяма патаклама'' или как родители на ученици от Варна ''свиха'' публиката на проруска конференция

Ранен следобед във вторник, 7 февруари. До оранжево-сива сграда на улица „Капитан Райчо Николов“ във Варна група хора протестират тихо. Мястото е пред читалище „Искра – 1924“, на ръба на ромската махала Максуда.

Саморъчно направени плакати, някои оцветени в червено, гласят „Russia is a terrorist state” (Русия е терористична държава) и „Stop Kremlin propaganda“ (Спрете кремълската пропаганда). „Комунистическият СМЕРШ арестува около 700 хиляди души – около 70 хиляди от тях са разстреляни (над 3000 са български граждани), пише на трети.

Повод за последния е заглавието на доклад, част от около двучасова научна конференция под надслов "Търсеният мир в съвременния свят".

Присъстващите са 30-ина, включително лекторите и двама представители на руското консулство край морето. Един от тях се включва в началото на форума с изчитане на приветствие от руската посланичка Елеонора Митрофанова.

Думите в него, макар да описват вредите от лошия Запад и нарушения световен ред, алегорично успяват да илюстрират и руската агресия в Украйна.

„... (Те) грубо и безпардонно насаждат своята етика, възгледите си за културата и представите за историята, а понякога подлагат на съмнение суверинитета и целостта на отделни държави, създават заплахи за тяхното съществуване“.

Почти апокрифната читалищната сбирка е организирана от Съюза на учените в България (СУБ) – секция история и от Съюз на учените – Варна. Модератор е проф. Нина Дюлгерова от СУБ, преподавател във Варненският свободен университет, а допреди няколко години и част от екипа на Евразийският център към Историческият факултет на Софийския университет.

Първоначалната информация и покана, разпространена в социалните мрежи ден по-рано, гласи, че сред лекторите на събитието е ученик от варненската Хуманитарна гимназия „Константин Преславски“, а в публиката ще бъдат ученици от 11 клас с профил „Обществени науки“ в същото училище.

И така, докато родител на едно от децата не споделя историята в профила си в социалните мрежи.

„Вдигна се страшна патаклама“, посочва друг от родителите с деца в гимназията.

Казусът се репоства стотици пъти, бившият народен представител Стела Николова подава среднощен сигнал до регионалния образователен инспекторат, други сигнализират с имейли и обаждания директора на гимназията, Държавната агенция за закрила на детето, омбудсмана Диана Ковачева, няколко министерства – на образованието, на културата и на външните работи.

Няколко часа по-късно всички дават „на заден“, и в понеделник много късно вечерта посещението на децата на конференцията се отменя.
Родителите, сезирали директора Емил Груев, получили уверение, че ученици няма да участват, вкл. и младежът, готвил доклад за форума.
Отсъствието на учениците не се отразява по никакъв начин на събитието.

Проруската му инерция продължава с внушението, че е виновна политиката на Запада – „Опитват се да противодействат на хода на историята“, се казва още в приветствието на Митрофанова – но и с фалшиви факти и цитати.

Като разказаният с апломб от Мила Жечева от Обществения съвет на Български антифашистки съюз, според която НАТО и ЕС са успели да реализират политическо завещание на германския канцлер Ото фон Бисмарк за разделяне на обществото. „... Достатъчно е да се намерят предатели сред националните елити, които до такава степен да променят съзнанието на една част от народа, че той да ненавижда всичко руско...“

„Имаме източници, които са измислени“, посочва присъстващия в салона Павел Попов, бивш зам.-областен управител на Варна и с диплом по философия, с което предизвиква брожения сред малкото слушатели и лектори.

Коментарът му важи и за наратив на модераторката Нина Дюлгерова, който, ако родителите на варненските единадесетокласници не бяха заринали с оплаквания институциите, техните деца щяха да чуят.

„Когато настъпва обрата във Втората световна война през януари 1943 г. след битката при Сталинград, държавите победителки – САЩ, СССР, Великобритания, канят и Китай – вземат решение, според което всяка от тях е длъжна, ако в съседна държава или другаде забележи наченки или развитие на нацизъм, хитлерофашизъм, тази държава победителка (от ВСВ), трябва да осъществи специална военна операция. Този текст е вкаран в чл. 52 от устава на ООН“, твърди Дюлгерова.

„В цитирания чл. 52 се разглеждат регионалните организации, които страните могат да създават, казва Павел Попов, който проверява документите на световната организация на място.

Отговорът на Дюлгерова гласи, че никой не е съвършен и това е грешка на езика.

И макар в устава на ООН да има няколко текста, които обсъждат употребата на невоенна и военна сила срещу заплаха срещу мира, там никъде не се споменават думи като фашизъм, нацизъм и пр.

Докато конференцията все още продължава, от съюза на учените във Варна публикуваха декларация, в която заявяват, че „името на организацията е неправомерно замесено в провеждането на конференцията“, а управителният съвет нито е обсъждал провеждането ѝ, нито е давал разрешение за провеждането му.

Междувременно, към края на проявата в читалището във Варна, господин с жълта папка се опитва да иска лични данни и подпис в защита на българския лев.

Лаконичен коментар под първите родителски сигнали обобщава ситуацията така - „Страхотна конференция – учените не са организирали, директорът не е пращал ученици“.