Във Втора градска ще има отделение за заразени с коронавирус
Във Втора градска болница ще работи едно отделение за пациенти с коронавирус. Това е предложението ми, което беше прието от министъра на здравеопазването Ананиев и директора на СРЗИ д-р Пенчев, съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Директорът на Втора градска доц. Узунов е започнал реорганизацията на отделението по пулмология, което е с отделен вход и то ще заработи след като се гарантира необходимият персонал.
Изключително съм благодарна на лекарите от пулмологичното отделение д-р Халил и д-р Добринка Иванова, които декларираха, че са готови да започнат работа. Благодаря и на техните колеги, които ще останат да лекуват пациенти, положителни за COVID-19, заяви още кметът.
Болницата разполага с необходимите защитни облекла и доставките ще продължат. Аз лично съм гарантирала и допълнително финансиране за тези, които ще поемат заразените. Отделението ще получи и още един апарат за обдишване, които ни предоставя една от големите частни болници с личното съдействие на проф. Иво Петров, пише още Фандъкова.
В съобщвнието си във фейсбук тя пише още:
Днес в болницата говорих и с медицинските работници, които не са съгласни с реогранизацията и чух притесненията им. Те настояват останалите отделения да продължат да работят по начина, по който са работили досега. Доколко това е възможно е въпрос, на който те сами ще си отговорят.
На твърденията на някои лекари, че не са подготвени да лекуват това заболяване, ще кажа само, че студенти по медицина и лекари от всички специалности се записват доброволци. Националният щаб изпрати инструкции към медицинския персонал затова какво лечение се прилага на база опит на китайските им колеги.
Като съпруга на лекар знам какво означава лекарската професия. Знам риска за семейството, за близките, за дните отсъствие от вкъщи. За това не си подготвен, това е начин на живот, който приемаш.
Да, всички искаме животът да продължи по-старому, но затова трябва да положим лични усилия. Всеки спрямо силите и възможностите си.
Огромно уважение и благодарност към всички лекари, сестри, санитари, лаборанти, които се включват на първа линия, поемайки рисковете и неудобствата. На тях сме длъжни да помагаме и да ги подкрепяме.