Увеличават двойно приема на сънародници от чужбина в български ВУЗ
Повече от два пъти ще се увеличат бройките за прием на чужди граждани от българска народност след промени в Постановление 103 на Министерския съвет. Проект за изменение на ПМС 103, които ще позволят бройките да се увеличат от 400 на 1000 годишно, е публикуван на сайта на Министерството на образованието и науката за обществено обсъждане. Негов вносител е вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева.
През академичната 2015/2016 г. разпределението по страни на местата за чужди граждани от българска народност в родните ВУЗ е било: Украйна – 110 студенти, Сърбия – 100 студенти, Молдова – 85, Косово – 33, Албания – 20, Казахстан – 3, други страни – 4.
Приемът на тези студенти, както досега, ще е над общия план-прием за университетите ни.
Съгласно постановлението, те ще учат редовно и ще заплащат еднакви такси за обучение с българските студенти. Всички останали чужденци (граждани на страни извън ЕС), плащат многократно по-високи годишни такси за обучението си у нас.
Кандидатите сами ще избират специалностите и висшите училища, с изключение на специалностите от професионалните направления „Медицина“, „Стоматология“, „Фармация“, „Спорт“ и от областта на висше образование „Изкуства“.
Запазва се допълнителният прием в университетите на 15 чуждестранни граждани от българска народност, класирани на първо място на национални олимпиади по български език и литература в съответните страни, завършващи средно образование в годината, в която се провежда олимпиадата; завършващи средно образование в годината на кандидатстване и са първенци на випуски на:
Болградската гимназия „Г. С. Раковски“ – Болград, Одеска област и Приморския украинско-български многопрофилен лицей – Приморск, Запорожска област, Украйна;
Българския теоретичен лицей „Васил Левски“ – Кишинев и Музикалния колеж „Щефан Няга“ в с. Твърдица, Република Молдова;
Гимназията „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Димитровград и гимназията в Босилеград, Република Сърбия;
Българския теоретичен лицей – Букурещ и Теоретичния лицей – с. Дудещи Веки, окръг Тимиш, Румъния;
Училището за национално възраждане - Павлодар, Република Казахстан.
От тези 15 бройки три са за първите трима абсолвенти, завършили с най-висок успех бакалавърска степен в Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“, Тараклия, Република Молдова. Те ще могат да продължат обучението си в магистърска степен в България.
Отделно ще има 20 места за допълнителен прием на докторанти, също чужди граждани от българска народност.
Комисията, която извършва приемането на студенти, докторанти и специализанти в местата за чужди граждани от българска народност, излиза от Министерството на образованието и науката.
Проектопостановлението предвижда създаването на чл. 5а, според който приемането на студентите ще се ръководи от постоянна междуведомствена комисия, създадена с решение на Министерския съвет.