OffNews.bg

Учебната година започва с едно училище по-малко и 4 преобразувани

С едно училище по-малко и с четири преобразувани ще започне в понеделник учебната 2019/2020 година.

Закрито е 155 Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий" в село Кривина, район Панчарево, отговори Министерството на образованието на въпроси от OFFNews.

Три от преобразуваните училища са станали обединени - ОУ "Христо Ботев" в с. Росен, община Созопол; ОУ "Неофит Рилски" в с. Дерманци, община Луковит и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” в с. Ръжена, община Казанлък. Четвъртото преобразуване е сливане на Началното училище "Св. Климент Охридски" в село Добърско и Основно училище "Неофит Рилски" в Горно Драглище. След сливането училището е ОУ "Неофит Рилски" в с. Горно Драглище, община Разлог.

Училищната мрежа за учебната 2019/2020 година включва 4 412 институции с 884 053 деца и ученици, от които 2 568 училища, центрове, общежития и обсерватории и 1 844 детски градини.

С оптимизирането на училищната мрежа и преобразуването на училища се постига максимален обхват на учениците от всички населени места - в 1118 населени места от всичките 265 общини има по едно или повече училища, пишат от МОН в отговора си до OFFNews и уверяват, че осигуряват и необходимите условия за транспорт на ученици от различни населени места до най-близкото училище.

В отговор на въпроса ни колко са незаетите места за учители от министерството уверяват, че по-голямата част от тях вече са запълнени, а окончателната справка ще може да бъде предоставена след началото на учебната година. Директорите могат да назначават пенсионери или заместващи учители, за да осигурят учебния процес с необходимите преподаватели - съветват от МОН.

От началото на календарната 2019 г. 4581 педагогически специалисти и 2103 души непедагогически персонал са напуснали образователната система. Причините са пенсиониране, освобождаване по взаимно съгласие и изтичане на срочен договор, става ясно от отговора.

За обезщетения на напускащите системата, вкл. за неизползван отпуск, тази година се отпускат на четири транша общо 36 577 400 лв. по Национална програма "Оптимизация на вътрешната структура на персонала". Вторият транш (20 792 899 лева) бе предоставен на общините с Постановление №208 на Министерския съвет от 27 август.

В националната програма е планирано тази година обезщетения да получат 8100 педагогически специалисти и 2900 души непедагогически персонал.