OffNews.bg

Три години уседналост в района на училището, не на един и същи адрес, за прием в първи клас

Три години уседналост в прилежащия район на училището за прием в първи клас към датата на подаване на заявлението, а не на един и същи адрес в квартала, става водещ критерий за класиране на първокласници в София. 

Това предвижда промяна в проекта за наредба, направена след писмените консултации на сайта на Столична община. Аналогично се променят и критериите за класиране във втора и трета група по критерии. 

Промяната е предложена от Вероника Дичева, която мотивира предложението си със следния пример: от 2014 г. до 2017 г. постоянният адрес на детето е бил на ул. „Антон Павлович Чехов“, което е в района на 119 СУ, а през 2018 г. е променен на ул. „Тарас Шевченко“, което също е в района на 119 СУ. По настоящите критерии обаче детето би попаднало в трета група. Ако преминем към уседналост в прилежащия район на училището, детето би попаднало в първа група, което ще е по-коректно, тъй като детето реално има адрес в района на училището над 3 години.

Експертите на общината са приели предложението. Те са се съгласили и с доводите на Костадинка Тотева, че децата от многодетни семейства е редно да попадат в първа група. Това за мен е фактор, съпоставим с фактора "близнаци" и не разбирам защо той не е включен с никаква тежест, пише Тотева. 

Според Проекта на Наредба има 4 допълнителни критерии. Най-много точки - 16, носят батко или кака в същото училище. Кръгли сираци ще получават допълнителни 7 точки, деца с над 50% трайни увреждания - 5 точки, а тези, които са завършили подготвителна група в същото училище - по 3 точки.

Близнаците ще се класират заедно и над утвърдения брой ученици в паралелка, ако поне един от тях е приет. 

Комисията по образование реши точките, които ще получават деца от многодетни семейства да бъдат 5.