OffNews.bg

Трафикът на жени от България се увеличава все повече

Принудителното извеждане с цел експлоатация на млади жени от България става все по-активно, алармират от Националната комисия за борба с трафика на хора и от Фондация А21.

Трафикът на хора е престъпление и представлява сериозно нарушение на човешките права, но едновременно с това е и изключително доходоносен бизнес в целия свят, включително в държавите от Европейския съюз. Трафикът обикновено е трансграничен и включва много заинтересовани страни. Насилствено пренасяните хора (най-често млади и социално неопитни, основно, но не само жени и момичета) страдат от различни форма на насилие, принуда, системен тормоз и унижения.

България участва в трафика на хора най-вече като страна-износител, макар че съществува и известен принудителен трафик на лица не само от, но и към страната ни.

Формално България разполага с Национална стратегия за борба с трафика на хора от 2021 г., като целта е да се постигне цялостна държавна политика с този вид престъпност. Това означава координация между различни органи на властта, но на практика ефективността е далеч от желаната.

Юбилеен, десети Поход за свобода ще се проведе в София на 19 октомври, събота в София и Велико Търново. Походът е международно събитие, което се провежда в България от 2014 г. Началото на шествието за София е от Моста на влюбените зад НДК от 10:30 ч. Походът ще стигне до Народния театър. 

През годините Походът за свобода е провеждан и в други български градове, например Пловдив. 

На съвместния си брифинг, проведен в хотел "Интерконтинентал", Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ) и Фондация А21 заявяват, че с всяка изминала година трафикът на хора от България става все по-мащабен. Това е обществен проблем, с който гражданите трябва да са наясно, а институциите да действат по-активно, смятат организаторите на брифинга и Похода Ернеста Русева и Даниела Савеклиева. 

Голяма част от пострадалите от трафик на хора не предпиемат никакви правни действия срещу похитителите си. За много от изчезналите хора институциите научават твърде късно. Трафикът на хора не означава само проституция - съществуват още форми на фактическо робство като принудителен, зле платен или направо неплатен труд, дребни кражби, организирана просия, както и трафик на хора заради търговия с органи, особено от по-зле развитите региони. Всяка година до 200 български граждани стават жертва на трафик, като някои от тях така и не се възстановяват психически и физически от нанесените им травми. Общият годишен брой на жертвите на трафик от целия Европейски съюз вероятно надвишава 7000 души. 

Във Велико Търново Походът за свобода ще се проведе от 10:30 ч. на 19 октомври от площад "Велчова завера". Шествието ще стигне до паметника "Асеневци" и ще завърши с концерт.