Тормоз на работещи в големите хранителни магазини
Главната инспекция по труда откри редица нередности след масови проверки в големите хранителни магазини и в други търговски обекти в цялата страна.
ГИТ проведе кампания за условията на труда, като в проверките са включени и големите хранителни вериги като Била, Кауфланд, Лидъл, обясниха от институцията.
Оказва се, че в тях и в други търговски обекти масово не се спазва работното време.
По време на тези проверки са констатирани 1289 броя нарушения. Всяко седмо нарушение в търговските обекти е свързано с нарушение на работното време. 209 са случаите на работещи без трудов договор, което се смята за голямо трудово нарушение.
Обектите, в които са разкрити нередности, ще получат предписания, а ако не ги изпълнят и актове, които предвиждат минимална глоба 1 500 лв.
Най-големите нарушения се правят със сумираното работно време, което е вратичка за неспазване на правата на работниците.
Когато ГИТ влезе на проверка в даден обект, всички работещи в момента трябва да попълнят декларация и в нея да напишат какво им е работното време.
„Работниците обаче не съдействат на инспекторите, те не казват, че правата им са нарушени и си пазят работното място“, коментираха от ГИТ.
Именно поради тази причина инспекторите разпитват какво е работното им време и ако например кажат, че е 4 часа, отиват отново след няколко часа, когато откриват, че работещият е още там.
По време на проверката са открити само трима работници без трудов договор, но нарушенията, свързани с възникването на трудовите правоотношения като цяло, са 54.
Инспектирани са 384 обекта на големи търговски вериги в цялата страна. Установени са и проблеми с неизплатени в срок трудови възнаграждения.
Установените нарушения в областта на здравословните и безопасни условия на труд са 657 броя.
Най-често се установява недокументиране, съгласно изискванията, на проведените инструктажи по безопасност и здраве при работа; не се оценяват специфични рискове, като например много разпространената в търговските обекти ръчна работа с тежести, и съответно не се предприемат мерки за минимизирането им; на работниците, принудени да работят прави, не се осигуряват седалки при кратките почивки.