Сръбски правозащитници обвиниха България в жестокост към бежанците
Доклад, спонсориран от британската благотворителна организация Oxfam, обвинява българската полиция в жестокост към бежанците.
Докладът е съставен след анкета сред 100 бежанци, преминали от България в Сърбия през октомври. Анкетата е реализирана от базирания в Белград "Център за човешки права".
Част от анкетираните свидетелстват за побои и изнудване от страна на българската полиция.
В доклада се посочва, че най-голяма опасност за мигрантите, опитващи се да достигнат Германия, представляват зони около българо-турската граница и пунктовете за влизане в Сърбия.
В детайли са описани случаи на рекет от страна на българската полиция, насилие над мигрантите и дори нападения от полицейски кучета.
Група от 10 мигранти са свидетелствали за случай, в който полицай е опрял пистолет в челото на бежанец, докато други са били в безсъзнание на земята. Изплашени от видяното, свидетелите са избягали и опитали да се скрият. Полицията обаче ги настига и пребива, вземайки ценните им вещи, храна и вода. По-късно, близо до сръбската граница, срещу тях са пуснати кучета и са чути изстрели. При тази ситуация 7 души от групата изчезват и досега не е установен контакт с когото и да било от тях, пише в доклада.
Двама афганистанци са заявили, че полицията е стреляла по тях за да предотврати бягството им, ранявайки ги.
Група непълнолетни са свидетелствали, че са заловени от 6 български полицаи, които са ги заплашили, че ще ги върнат в Турция с оръжие и кучета. Макар 17 от бежанците да са успели да избягат, други 15 са заловени, а 1 дори е прострелян в крака.
Афганистанец на около 20 години е разказал как е бил удрян с пистолет от полицията.
Николина Милич от белградския Център за човешки права коментира, че хората, пристигащи в Сърбия, са разказали за ужасяващи случаи на злоупотреба от българските власти през последните 5 месеца.
Според нея докладът ще алармира света за това, което се случва ежедневно в България. Драматичното и шокиращо отношение към хора, бягащи от конфликт и бедност, е напълно неприемливо, особено в страна членка на ЕС, продължава тя, настоявайки за независимо разследване на инцидентите в България. Милич се обръща към българското правителство с апел да осъди тези нарушения на човешките права по най-строгия възможен начин.
Директорът на Oxfam за Югоизточна Европа Стефано Балдини заяви пред британски медии, че след като злоупотребите на българските власти са излезли наяве, ЕС трябва да се намеси и да вземе мерки, с които да гарантира основните човешки права в своите граници.
Би Би Си припомня и случая със застреляния през октомври афганистанец край Средец.
Българското правителство все още не е излязло с официален отговор на твърденията в доклада.