OffNews.bg

След забраната на бурките Бургас ще наказва и за разходка по бански в центъра

Голи, полуголи и боси хора да нямат право да стъпват в центъра на Бургас и ако го направят, да бъдат глобени със 100 до 300 лева. Такова предложение внесе общинският съветник от ГЕРБ Румен Ангелов.

"Забранени", според него, трябва да са: карето от улици и булеварди „Демокрация“, „Сан Стефано“, „Мария Луиза“, „Иван Вазов“ и „Булаир“.

Негови колеги изразиха желание за смекчаване на предложението и предложиха рестрикции да има само за поява в "неприличен" вид на „Алеко Богориди“ и „Александровска“.

Рестрикцията ще засегне туристи и местни, които ходят само по къси панталони или се връщат от плажа по бански. На прицел ще са и младежите, които държат да демонстрират постигнатото в залите за фитнес и татуировките си, като също се разхождат полуголи.

Ангелов отсъди, че забраната няма да навреди на имиджа на Бургас на туристически град, защото туризмът е "само част от пейзажа", а подобно поведение уронвало престижа му на областен град и на най-добрия град за живеене. Общинският съветник предложил наказанията в знак за отклик на оплакване от негови познати - руснаци, които се плашели от полуголите мускулести и татуирани мъже. Питат ме дали тези хора не са от криминалния контингент, допълни Ангелов.

Предложението му не бе посрещнато еднозначно от колегите му в общината. Според Евгений Мосинов (БСП) забраните в Наредбата за опазване на обществения ред, вече са близо 50. А ходенето полугол, бос или по бански не трябва да се наказва, защото е "въпрос на лично усещане за морал". 

„Наредбата поставя един друг въпрос. В „Изгрев“ може, в центъра - не може. Каква е разликата между морала в „Изгрев“, в „Меден рудник“ и в центъра?“, пита общинарят. 

Мосинов направи аналогия и с годините преди 1989, когато милиционерите са гонели момичета с къси поли.

„Идеята е тази, че се разхождат доста голи тела с татуировки, с напомпани мускули или с увиснали телесни мазнини и е грозно“, смята Константин Луков (ГЕРБ).

„Знаете развитието на модата в банските. Един изрязан бански… Все пак трябва да има някакво приличие“, допълни Луков.

Тошко Иванов (Реформаторски блок) е категоричен, че това дали си неприлично облечен е въпрос на вътрешно усещане и не трябва да се регулира с поредните забрани.

„Една дама по бански, с парео и с шапка, неприлично ли е облечена? Има ли право да се движи по улиците, въпреки ограничението на района? И, евентуално, ако пристъпи в друг район, това прави ли нейното неприлично облекло по-прилично?“, попита Иванов.

Очаква се докладната записка все пак да бъде приета на сесия на общинския съвет в края на месеца, защото е предложена от ГЕРБ, които имат мнозинство и засега уверяват, че ще гласуват „за“.

Това е втората забрана, свързана с облекло, която може да функционира в Бургас. Общинският съвет ограничи възможността да се прикрива лицето, например с бурка. Така ако някой реши да увие кърпа или шал около лицето си, а същевременно да е по бански в центъра на града, може да бъде глобен с общо до 5300 лв.

Преди няколко години, в морския град имаше и дискусия да се забранят монокините на плажа. Предложението бе на една от евангелистките църкви и не бе прието.