OffNews.bg

След пожара в Драгоманското блато - 80% унищожена растителност

Пожарът през нощта на 22-ри срещу 23-ти януари е унищожил около 80% от растителността в Драгоманското блато. Огънят е обхванал толкова голяма територия, заради силния вятър и малкото количество вода. Това съобщиха от Сдружение за дива природа "Балкани". 

Огънят не е застрашил сгради и не е засегнал дървесната растителност по склоновете на Чепън планина.

"Пожарът се случи извън размножителния сезон. Подобно бедствие през пролетта би унищожило гнездата и малките на водолюбивите птици", допълват от СДП "Балкан". 

Последиците от огнената стихия са, че земноводни, влечуги, безгръбначни животни, най-вероятно и дребни бозайници със сигурност са загинали, хванати в капана на огнената стихия. Пепелта ще доведе до еутрофикация, т.е. замърсяване на водата, и може да изчезнат рибите в блатото. Унищожена или силно засегната е цялата посетителска инфраструктура, която СДП БАЛКАНИ поддържа от 2005 г. – с доброволци и дарения, за да направи блатото по-достъпно, познато и любимо място на малки и големи природолюбители. Хиляди ученици от София и района са посещавали блатото през годините и са се запознавали със значението на влажните зони за биоразнообразието. 

От Сдружението настояват за разследване на причините на пожара и установяване на виновниците, както и за обявяване на защитена зона по Натура 2000 „Драгоман“ по Директивата за местообитанията. Изграждането на пречиствателно съоръжение за отпадъчните води на гр. Драгоман., също е част от исканията на "Балкани". 

Важна стъпка за намаляването на щетите върху природата е създаването на протокол за реакция на институциите при пожари във влажни зони, поясняват от СДП "Балкани".