OffNews.bg

След 5 години в Габрово ще плащат 50% по-скъпа вода, а загубите по мрежата ще намалеят едва с 6 %

След 5 години в Габрово ще плащат 50 % по-скъпа вода, а загубите по мрежата ще намалеят едва с 6 %. Това става ясно от официалния отговор на ВиК Габрово по внесеното от регионалната медия "За Габрово" становище относно Бизнес плана на дружеството за периода 2027–2031 г.

Вместо конкретни отговори на поставените въпроси обаче получихме документ, който основно преповтаря обща информация за дейността на дружеството, нормативната рамка и предвидените инвестиции.

В становището си поставихме ясни и конкретни въпроси:

• Какви са реалните загуби на вода по населени места?
• Какви конкретни мерки ще доведат до тяхното намаляване?
• Каква част от досегашните инвестиции са изпълнени и какви резултати са постигнати?
• С какво точно е обосновано новото увеличение на цената на водата?
• Какви гаранции получават гражданите, че ще има реално подобрение на услугата?

Вместо отговори по същество, получихме обяснение защо бизнес планът е изготвен" съгласно нормативните изисквания" и какви инвестиции са планирани - информация, която бе ясно представена в техния бизнес план и без това. Но това далеч не беше предметът на нашето становище.

Най-притеснителното е, че не се вижда желание да бъдат разгледани и да бъде предоставен отговор на критичните въпроси, поставени в рамките на общественото обсъждане. Формално е изпратен отговор, но липсва ангажимент към основните проблеми – високите водни загуби, които дружеството потвърждава, че и след направените нови ремонти на мрежата ще останат в порядъка над 50%; ефективността на управлението, прозрачността при разходването на средствата и връзката между исканото поскъпване и качеството на услугата.

С други думи - повишение на цената в рамките на периода 2027-2031 г. ще достигне около 50%, докато в същото време загубите се очаква да намалеят само с около 6% срещу това увеличение!

Общественото обсъждане не трябва да бъде административна процедура, в която гражданите изпращат становища, а институциите изпращат шаблонни отговори. Неговият смисъл е да се чуят аргументите на обществото и те да бъдат взети предвид при вземането на решения.

Съществен момент в отговора е още и фактът, че Становище по казуса има само от страна на медията "За Габрово".

Когато гражданите задават конкретни въпроси, те очакват конкретни отговори

Когато се иска по-висока цена за жизненоважна услуга, обществото има право да знае какви съществени резултати ще получи срещу това увеличение, особено предвид фактът, че в последните години КЕВР утвърждава по-високи цени на водата почти всяка година, БЕЗ това да доведе до съществено повишаване на качетвото на услугата - загубите остават високи и ще останат високи дори и след новите инвестиции!

Ще продължим да настояваме за публичност, прозрачност и реален диалог по темата, защото водата не е просто услуга – тя е обществен ресурс, а гражданите заслужават повече от формални отговори.

Целият отговор може да прочетете тук: