OffNews.bg

След 4 ч. дебат за промените по Патриарха: Трайков не иска да е кмет на дупката на геврека, от която хората са си тръгнали

Почти четири часа продължи заседанието на транспортната комисия в Столичния общински съвет, която се събра извънредно заради реорганизацията на движението по Патриарха, Витошка и "Фритьоф Нансен". 

До решение обаче не се стигна. Протестите на недоволните живеещи в района явно ще продължат, констатира председателят на комисията Иван Таков, общински съветник от БСП. 

Общинските съветници от Синя София Иван Сотиров и Ивайло Йонков внесоха за разглеждане в Столичния общински съвет  Решение за възстановяване старата организация на движение и паркиране в района на бул. Витоша, бул. Патриарх Евтимий и ул. "Фритьоф Нансен" в София.

Ако бъде прието, решението задължава кмета на столицата да възстанови старата организация на движение и паркиране в района на бул. Витоша, бул. Патриарх Евтимий и ул.Фритьоф Нансен в София. 

Кметът на район "Средец" Трайчо Трайков също поиска да се възстанови положението отпреди промените, докато се осъществят компесаторните мерки и се осигурят паркоместа за живеещите в района. Това означава да се премахнат колчетата на практика, да се направи обсъждане, да се чуят алтернативните предложения и др. 

Престанете с тези колчета да преграждате центъра на София, ако някой има слабост по слагането на колчета, да отиде на село да си слага колчета и да връзва домати, заяви Сотиров. 

Общинският съветник от "Продължаваме промяната - Демократична България" Симеон Ставрев заяви, че се прави първоначален опит велоалеите да бъдат свързани. 

Прошко Прошков от ГЕРБ заяви, че според него реорганизацията не е обмислена добре, защото няма буфер и създава проблем за преминаващите линейки. Ако някой прави ремонт и "стоварва две торби цимент, ще създаде километрично задръстване", каза още Прошков.  

Общинският съветник от "Спаси София" Андрей Зографски защити новата организация, изтъквайки, че всички предварителни действия като събиране на данни, симулации и разчети са били направени още по времето на предишната общинска администрация, ръководена от Йорданка Фандъкова. Той представи статистика според която тролейбусите закъсняват на "Патриарха" в 75% от случаите. "При заложени 2 мин. между спирките на НДК и бул. "Прага" 44% от тролейбусите минават разстоянието за 3 мин., 25% за 4 мин. и 3% - за 5 мин. Ние сме длъжни да осигурим добри условия за градския транспорт и да поканим повече пътници, за да има повече приходи. Как ще ги увеличим, ако системата кара пътниците с 10 км. в центъра на града", попита той.  

Направете синята зона 5 или 10 лева, ако искате хората да не идват с колите в центъра и да има по-чист въздух. На двама души, дошли от Люлин да пият по едно кафе до НДК, транспортът ще им излезе 6 лева, а да паркират колата - 2 лева. Как ще ги свалите от колата?, попита гражданин.  

Веселин Статков пък, който има магазин на Патриарха и живее до Римската стена, смята, че задръстването не е по-голямо отколкото преди промените. На дясната лента винаги имаше коли със запален двигател, тоест имаше две ленти реално. Към 17 часа и от лявата страна става същото и тролеите и всички коли, минават в една лента. Същото е и сега, задръстването не е по-голямо, обясни той. 

Почти всички присъстващи граждани заявиха, че не са против велоалеите или бус лентите, а против начина, по който се правят промените, и противопоставянето между хората. 

Все още очакваме от зам.-кмета по транспорта информация. Да си дадем 2-3 седмици да получим документите, адекватни данни от ЦГМ и тогава да съберем отново комисията. Другият вариант е да призовем кмета Васил Терзиев да върне старото положение. Като комисия не можем да направим друго, обобщи председателят Иван Таков. Той припомни, че две трети от общинските съветници поискаха да не се изпълнява този проект още на 23 април, но засега това не се случва. 

В заключение кметът Трайков разказа за града-геврек и подчерта: Не искам да съм кмет на дупката, откъдето хоратата са си тръгнали.