Къща на софийската ул. "Цар Симеон" 180, която е със статут на недвижима културна ценност (НКЦ), наскоро бе санирана до неузнаваемост. Оригиналната фасада в стил сецесион е напълно погълната от залепената нова топлоизолация.
Артистичният балкон е унищожен, а двете врати към него – запълнени с тухли итонг и смалени до прозорци с PVC дограма. Овалният прозорец на върха й, под покрива, също е изчезнал. След ремонта къщата е пребоядисана изцяло в нюанс на синьото, макар автентичните цветове да са бледорозово и бяло, написа в социалните мрежи депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Манол Пейков.
Единият от собствениците на къщата е депутат от "БСП-Обединена левица". Пред "Дневник" той заявил, че не е бил наясно, че къщата да е паметник на културата.
Ремонтът на красивата сграда започнал преди няколко месеца, като на 14 април тази година вече уволненият директор на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) арх. Петър Петров сигнализира, че е монтирано скеле и се полага топлоизолация.
Тогава все още е било възможно безобразното саниране да бъде спряно. Сигналът бе до Министерството на културата (МК), Софийската градска прокуратура и район "Възраждане".
Проверка на "Дневник" показва, че 3 месеца по-късно все още не са предприети никакви действия от страна на институциите спрямо ремонта. Така на практика собствениците на недвижимата ценност са я унищожили, отбелязва изданието.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-280
10
15.07 2025 в 18:44
2700
9
15.07 2025 в 18:22
-1243
8
15.07 2025 в 18:07
2247
7
15.07 2025 в 17:23
3515
6
15.07 2025 в 16:50
4000
5
15.07 2025 в 16:38
305
4
15.07 2025 в 15:04
Хигиенни навици на охранен глист
20472
3
15.07 2025 в 15:04
Тази къща е по-грозна и от г-жа Пламенка!
3168
2
15.07 2025 в 14:53
Ако беше соц панелка, нямаше да я пипне. В случая е превърнал фасадата на къщата, точно в соц панелка.
1705
1
15.07 2025 в 14:37
Има 12 месеца да приключи дейностите, в противен случай се привежда под наказателна отговорност и се конфискува културния обект в полза на държавата. Разходите по последващото реставриране се префактурират на отговорното лице или негови наследници.
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му