Съдия Владислава Цариградска получи наградата ''Човек на годината''
Съдия Владислава Цариградска от Окръжния съд в Плевен получи голямата награда "Човек на годината" на Българския хелзинкски комитет (БХК), съобщи в. "Дневник".
Тя беше номинирана за активната си дейност "за изобличаване на нерегламентираните взаимоотношения и зависимости в съдебната власт и за работата си в подкрепа на правата на човека и върховенството на правото в България".
Цариградска е един от съдиите, които активно работят за подобряване на психиатричната помощ в страната. Заради публичните си позиции, получи заплахи за живота си и живота на близките си и месеци наред имаше охрана. От ноември охраната ѝ е свалена, без да е ясно защо. Заради това съди България в Страсбург.
Едната подгласна награда отиде при преподавателите и учените, които се подписаха срещу промените в Закона за предучилищното и училищното образование. Те бяха атакувани от партия "Възраждане" и много нейни симпатизанти заради позицията си.
Втората подгласна награда получи Диана Димова и фондация "Мисия Криле" за разследванията им на случаи на насилствено отблъскване на търсещи закрила и множество случаи на загинали мигранти след влизане в България.
Специалният приз "Рицар на истината" е за Антикорупционния фонд за всички усилия на организацията за изобличаване на действията и бездействията на прокуратурата по разследването "Осемте джуджета" и за дългогодишната ѝ дейност по осветляване на мащабни корупционни практики и застъпничество за върховенството на правото.
Наградата "Застъпник на годината" взе съпредседателят на партия "Зелено движение" Тома Белев заради разследването му за управлението на водните ресурси, "в което за първи път бяха събрани и обобщени данни за мащаба на нарушения достъп до питейна вода в България".
Призът "И сам воинът е воин" тази година е за адвокат Димитър Площаков, който показа как с преместването на мястото на измервателни станции институциите променят данните за чистотата на въздуха в посоката, в която искат.
Специалният приз "Вдъхновение" отиде при директорката на училище "Любен Каравелов" в Аспарухово Димитринка Георгиева за усилията ѝ за десегрегиране на училищата в община Варна и устойчивата си дейност за достъп до качествено образование на децата от ромската махала във варненския квартал квартал "Аспарухово".
Наградата "Постоянство и храброст" взе адвокат Калин Ангелов за битката му за правото на българските пациенти на достъп до канабис за медицински нужди, както и за усилената доброволна работа за защита правата на неправомерно преследваните за употреба на марихуана.
Наградата "Журналист на годината" е за Венелина Попова от сайта "За истината" заради работата ѝ при разобличаването на изборните злоупотреби от страна на кмета на община Гълъбово. Тя получи награда и от Антикорупционния фонд за работата ѝ по същата тема.
Мими Шишкова получи специалния приз "Дигитален будител" заради усилията си за популяризиране на демократичните ценности и характеристиките на правовата държава.