Райчев: Боледуваме от страх в страха, дискусията за ваксините трябва да се прекрати веднага
Хората ги е страх, защото още в началото ги уплашиха с тези трупове, по цял ден ни биеха инжекции със страх. Толкова се изплaшиха, че се уплашиха и от ваксините. Какво, българинът е прост и не знае, че ваксините са добри? Не, това е свръхстрах, това е побъркване и болест - страх в страха.
Това заяви социологът Андрей Райчев пред Нова телевизия.
"Единственото лечение срещу страха е ваксината. Ваксинираният човек се чувства свободен и спокоен", каза той.
Според Райчев хората в България от самото начало са се разделили на три по въпроса за коронавируса:
"20% от хората смятат, подобно на мен, че това е дълбоко преувеличена история и излишна паника. Има обратни 20%, които смятат, че сме в апокалипсис. 50% нито са такива, нито такива и се лашкат."
По думите му дискусията за ваксините трябва веднага да се прекрати и всеки ден да се дава положителен пример с ваксинирани хора, които са прекарали по-леко болестта:
"България е свободна страна, никой не трябва да посяга на свободата на хората, които не искат ваксини и насила никой не трябва да се ваксинира. Не сме фашисти, нали", попита риторично социологът.
Райчев изказа тезата, че всеки "масовиден процес се корумпира":
"Този процес тече вече година и половина. Това са надписвания на легла, надписвания на болни, за да се вземат повече пари. Базата на тези данни е важна - а тя се формира по случаен и донякъде корумпиран начин. 1/10 от тези, които твърдят, че са ваксинирани, не са. И може би именно тях виждаме в болницата."
Той смята, че най-важният показател, който трябва да се гледа и не подлежи на фалшификация, е общият брой на умрелите в света:
"Ако броят на умрелите въобще в света расте по време на тази пандемия, значи наистина има нещо страшно - но не расте. Практически колкото хора са умрели преди година в света, толкова са умрели и тази година, и по-миналата пак. Наистина, много е неприятно, особено за хора на моята възраст - за тях е опасно, но дума не може да става за бедствие от огромен характер."
Андрей Райчев мисли, че повечето хора не са толкова застрашени, колкото се страхуват. Той очаква, че е възможно избирателната активност на изборите да е по-ниска, защото хората ги е страх да излизат от вкъщи:
"Ако продължим с истерията, може да излязат по-малко хора и това ще изкриви резултата. По-скоро е вероятно да го изкриви в полза на т. нар. "партии на статуквото". И то не за друго, а защото те имат по-твърди и политически активни ядра."
Социологът заяви, че Европа е възприела много китайски политики в опит да се справи с пандемията:
"В Китай просто никой не те пита нищо, въвежда се всичко задължително и наистина - борят вируса много по-добре от нас, обаче няма свобода. Ние сме европейци - не може да има задължително - свободен избор на индивида. Това е принципно неразрешим въпрос - кое е по-важно: свободата или животът?"
Андрей Райчев каза още, че този въпрос няма правилно решение, тъй като е фундаментален, цивилизационен и идеен въпрос.
"Нацията трябва да чува по цял ден едно и също - ваксинирането дава реален шанс да се разболееш с по-малка вероятност и ако се разболееш, да го караш леко", добави той.