OffNews.bg

Работници в столичния градски транспорт излизат на протест

Работници в столичния електро- и автотранспорт излизат на протест пред Столична община. Основна причина за протеста е неизпълнението на подписаното споразумение.

Те настояват за справедлива бонусна система, която да бъде въведена от началото на октомври, а не от началото на следващата година.

Така според недоволните ще се замести последващо увеличение на основните работни заплати. 

Настояват за приемане на програмата за подобряване на условията на труд. 

Спаси София излезе с позиция за протеста, в която се казва

Столичната община работи за постигане на устойчив и ползотворен диалог със синдикалните организации, които представляват хиляди работещи в системата на градския транспорт. Нашата цел винаги е била да осигурим както адекватно на голямата отговорност заплащане, така и по-добри условия за труд. Затова и в началото на годината беше подписано най-пространното споразумение между Общината и синдикатите, включващо конкретни мерки за решаване на натрупаните с години проблеми на транспорта.

Столичната община проявява пълно разбиране към желанието на част от синдикалните организации да протестират на Московска №33 в предизборна обстановка, но същевременно сме длъжни да напомним, че: 

1. Всички заплати на работещите в сектора бяха увеличени с 15% тази година т.е. с коефициент, изпреварващ инфлацията.
2. В периода 2018 – 2024 г. средната заплата в транспортните дружества е увеличена между 130% и 150% и за водачите достига между 3700 лв. и 4700 лв. брутно възнаграждение в зависимост от дружеството. 
3. За първи път в споразумението със синдикатите се предвиждат инвестиции в подобряването на условията за труд.
4. Въпреки тези увеличения, броят на привлечени водачи за съжаление не се увеличава, което ясно показва, че само с механично увеличение на заплатите, професията няма да стане по-привлекателна.
5. Държавата не е предвидила достатъчно средства за компенсиране на градския транспорт в общините на България, а проблемът със заплащането на охраната на метрото от страна на МВР все още е на дневен ред. По прогноза, само по тези две пера държавата дължи на Столичната община около 50 млн. лв. за 2024 г., което отваря сериозен недостиг в системата, без отговорността за това да е в общината.
6. Допълнително Столична община отпусна допълнителни 21 млн. лв. за покриване на стари дългове на транспортните дружества на София, натрупани в предишни години.
7. Тази година се осигури не само рекорден бюджет за градския транспорт, но и Програма за закупуване на 500 нови модерни превозни средства, като търговете за 18 нови трамвая и 35 нови тролейбуса вече са публикувани. Общата стойност на двете обществени поръчки е 145 млн.лв.

Заявените искания на протестиращите синдикални организации са свързани с незабавно въвеждане на бонусна система за водачите - ангажимент, който отново за първи път се поема в системата на градския транспорт. Тази бонусната система е изработена, но все още не е подробно обсъдена с ръководствата на дружествата, за да отговаря на обективните нужди и показатели – задача, която предстои през следващите седмици.

Както и публично сме обещали, въвеждането на бонусната система би могло да се случи с актуализацията на бюджета на Столична община, която се очаква в средата на ноември. 

Надяваме се, че служителите на градския транспорт няма да бъдат употребени с предизборни цели, за създаване на напрежение и извиване на ръце, както и че протестът ще протече мирно.

Както винаги досега, оставаме отворени за професионални и конструктивни срещи, в които са включени експертите на общината, с цел намиране на справедливо решение, което е в полза на градския транспорт и софиянци.