„Протест“, „оставка“, бежанци“ - думи на 2013 г.
„Протест“, „оставка“ и „бежанци“ са думите на 2013 г. според проучване на агенция „Алфа рисърч“. Това заяви пред БНР социологът Петя Кабакчиева.
Според социолога тези три думи показват разочарованието на хората от Прехода. По думите й това недоволство тече от години. Тя се позова на проучване от 2002 г., в което 60% от участниците са се самоопределили като губещи от Прехода.
„Тогава 60% се самоопределяха като загубили от Прехода, защото спечелилите от него се виждаха като политиците, мафията, недостойните. Големият проблем на българския Преход се състои от свръхочакванията на хората, когато той започна – надеждата, че изведнъж животът ще се промени към по-добро, по-свободно и по-проспериращо общество“, каза Кабакчиева.
Тя обаче подчерта, че според нея думите „протест“ и „оставка“ крият позитивен заряд, защото гражданското общество се е събудило и желае промяна.
„Оставка, граждани и протест, крият висок оптимистичен потенциал, според мен. Да не забравяме, че появи се незнам дали надежда, но желание в много хора да променят живота си и нещо важно, да променят начина, по който функционира държавата. Един от проблемите на съвременния живот е, че в думите се влага различно значение. За едните „оставка“ е „отидете си“, а за другите – "твърдо оставаме“, каза социологът.
Според Кабакчиева думата „бежанци“ по принцип се асоциира с трагедията на група хора, което поражда съчувствие. По думите й комбинацията „бежанска вълна“ обаче поражда опасения у хората.