OffNews.bg

Продължава консултационният процес за създаването на новата Национална стратегия за детето

Консултационният процес, който Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) реализира във връзка със създаването на новата Национална стратегия за детето, продължава с провеждането на срещи със заинтересовани страни. Председателят на ДАЗД д-р Елеонора Лилова дискутира бъдещия документ със студенти, докторанти и преподаватели от Националната спортна академия (НСА) „Васил Левски“, а в гр. Варна се проведе обсъждане с представители на социални услуги и образователни институции.

Да се изгради цялостен ценностен модел на децата, да се планират мерки за подобряване на физическата им активност и пълноценно прекарване на свободното време, да се включат родителите в заниманията и да се подобри спортната инфраструктура бяха сред основните предложения на над 80-те участници в срещата в Националната спортна академия.

Ректорът на НСА проф. Пенчо Гешев и заместник-ректорът проф. Татяна Янчева поздравиха председателя на ДАЗД д-р Елеонора Лилова за възможността младите хора и академичния състав да представят своите идеи за развитие на бъдещите поколения. От своя страна, д-р Лилова подчерта, че при подготовката на стратегическия документ е необходимо и полезно да бъдат чути и взети предвид мненията на всички заинтересовани страни и институции. Участниците бяха разделени в малки тематични групи. Целта беше да обсъдят и дадат своите предложения във всяка от приоритетните области.

По-рано през деня председателят на ДАЗД бе домакин на студентите от магистърска програма „Детско-юношеска и училищна психология“ на СУ „Св. Климент Охридски“, с които обсъди подготовката на новата Национална стратегия за детето.

В консултативната среща в гр. Варна взеха участие доставчици на социални услуги за деца, педагогически съветници, учители, училищни настоятелства, обществени и ученически съвети, детски и младежки организации (Детски парламент на Община Варна и Младежки консултативен съвет към Кмета на Община Варна), родители и родителски организации. Специалистите и младите хора споделиха своето мнение за необходимостта от повишаване на здравната култура на учениците, от изграждане на умения за приемане на различията и проявяване на разбиране към децата със специални потребности, както и за подобряване на взаимодействието между образователната среда и родителите.

Държавната агенция за закрила на детето ще продължи да осъществява консултации с ключови представители на всички страни, ангажирани с политиките за децата – държавни институции, международни, синдикални и работодателски, неправителствени и родителски организации, академични среди, членове на Съвета на децата, експерти, директори на детски градини и училища.