OffNews.bg

Правителството дава 400 000 лева на Рилския манастир

Със свое постановление правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерство на културата от 400 000 лв. за финансова подкрепа за Рилския манастир „Свети Иван Рилски".

Манастирът е сред най-значимите културни паметници в България, символ на страната, включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Рилският манастир, в това число и Хрельовата кула, църквата, манастирските сгради и църквата „Свети Лука" са обявени през 1927 г. за „народна старина".

През 1968 г. Хрельовата кула е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата от Средновековието. На 7-ата сесия на Комитета за световно наследство към ЮНЕСКО, проведена от 5 до 9 декември 1983 г. във Флоренция, Италия, Рилският манастир е обявен за обект на световното културно наследство.

Там се пазят ръкописи, старопечатни книги, документи от 14 век - 19 век, а в музея много старинни предмети, като черковна утвар, жезли, икони, оръжия, монетна колекция и др.

През 1922 г. Рилският манастир; Гробът на Св. Йоан Рилски, включващ църквата "Успение на Св. Йоан Рилски" и постницата Св. Йоан Рилски; Скитът „Свети Лука", включващ църквите „Свети Лука" и „Свети Покров Богородичен" и килийното училище; метохът Орлица с църквата „Св. св. Петър и Павел"; и църквата „Успение Богородично" са обявени за групови архитектурни, исторически и художествени комплекси от национално значение. 

Метохът Пчелина е обявен за групов архитектурен и исторически комплекс от „местно значение" (Държавен вестник, бр. 73 от 1992 г.).

Като част от световното наследство ЮНЕСКО страната ни е поела ангажимент за запазването и съхранението в автентичен вид на манастирския комплекс и заради това правителството ежегодно подпомага финансово манастира.