Повече пенсионери през 2026

OFFNews 09 November 2025 в 13:31 3105 3
Пенсионерка

Снимка Getty images

Пенсионерка

И през 2026 г. ще има повече пенсионери, въпреки новото затягане на условията за пенсиониране. Увеличението на пенсионерите ще се дължи изцяло на хора, които се пенсионират с малък стаж, става ясно от документите към проекта на бюджет на държавното обществено осигуряване за 2026 г.

Въпреки че тази седмица работодателите провалиха обсъждането на трите бюджетни закона в Националния съвет за тристранно сътрудничество поради това че кабинетът им даде проектите 24 часа преди заседанието, последният вариант за бюджет на ДОО все още не е публикуван за обществено обсъждане, а то по закон не може да е по-кратко от 14 дни, пише pariteni.bg.

Средният брой на пенсионерите за 2026 г. се очаква да нарасне до около 2 066 700 лица, с около 7000 души повече спрямо заложеното в закона за бюджета на ДОО за 2025 г., показват прогнозите на НОИ. Финансовият ефект на увеличението се измерва като 35,8 млн. евро допълнително. Това ще е и най-големият брой пенсионери от 2020 г. насам.

Експертите посочват две основни причини за тази тенденция, започнала преди две години. Едната са серията промени в Кодекса за социално осигуряване, с които за действителен стаж започнаха да се признават и периодите на наборна служба и политическа репресия, а също се даде възможност и да се откупуват до три години.

Действителният стаж - по-тясно понятие от осигурителния стаж, който се ползва при обикновените пенсии, е от значение за отпускането на пенсии по чл. 68, ал. 3 от КСО. Това са случаите, когато хората нямат необходимия стаж за пенсиониране и затова чакат до навършване на 67-годишна възраст. Изискването за стаж в тези случаи е 15 г., но всъщност с промените падна под 12 г.

Действителен стаж се изисква и за пенсии за инвалидност поради общо заболяване. Разширяването на периодите, които се зачитат за действителен стаж, води до увеличение в броя на правоимащите лица, обясняват от НОИ. Другата причина за увеличаване на пенсионерите са промените от началото на 2023 г. в начина на определяне на трайно намалена работоспособност (наредбата за медицинската експертиза).

За всички останали (без сектор "Сигурност" и първа и втора категория труд) възрастта и стажът продължават да се увеличават и догодина, като ще бъдат 62 г. 6 м. възраст и 36 г. 10 м. стаж за жените, а за мъжете - 64 г. 9 м. възраст и 39 г. 10 м. стаж. При жените и двете условия се завишават с два месеца, а при мъжете възрастта расте с един месец, докато стажът - с два.

Средният размер на пенсията на един пенсионер през 2026 г. се предвижда да достигне 541,20 евро. Номиналното нарастване е 8,5 на сто при среден размер в закона за бюджета на ДОО за 2025 г. от 498,61 евро, но тук влияние оказва не само осъвременяването, а и по-високия размер на новоотпуснатите пенсии. Очаква се реален ръст на пенсиите от 4,8 на сто, при прогнозирана стойност на средногодишната инфлация по хармонизирания индекс на потребителските цени от 3,5 на сто, пише в доклада към проекта на бюджета. Засега за швейцарското правило се знае, че ще даде между 7 и 8 на сто осъвременяване от 1 юли.

Брутният коефициент на заместване на дохода (съотношението между средната пенсия и средния брутен доход) за 2026 г. се очаква да бъде 53,1 на сто, а нетният коефициент на заместване - съотношението към чистия доход, се очаква да достигне 69,1%. За сравнение, в бюджета на ДОО за 2025 г. бе предвидено двата ключови показателя да са съответно 53,6 на сто и 69%.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -8795

    3

    Gunteer

    09.11 2025 в 22:16

    Над 1 милион в България са под 18 и не работят. Към 500 000 са безработни. Над 2 милиона са пенсионери. Това е сигурно. Поне 500 000 имат пасивни доходи и нищо не правят, но не се водят безработни. Надали са по-малко. 240 мизерници, които не могат нищо, също получават пасивни доходи. Около 200 000 работят в държавната администрация, най-много 30 процента от тях да стават и да са ефективни. 300 000, да речем, са престъпници и се занимават с престъпни дейности, такова е моето оптимистично предположение. Пита се колко точно работят в България и вероятно не е трудно да се изчисли, стига да имаме точния брой престъпници. Много ясно, че работещите сега ще негодуват, защото точно това поколение пенсионери е с най-много пасивни доходи, които обаче хвърля през балконите и разнася в чорапогащници накъдето му кажат. А как е работило - все още си личи, включая по домовете им. Малко не са такива, но точно те няма да получат помощ заради алчните имотни пенсионери, които се редят на всяка опашка.

    2030

    2

    baba Yaga

    09.11 2025 в 21:08

    Нормално, в България и Европа това са спокойни години на подем и спокойствие 64,65 66.. години няма войни и застой, но явно трябва човек да плати и това, а тези хора платих ме прехода, живяхме в хипер инфлация, когато гледахме бебета, лъжхме се с измислени нови капиталисти, с измислена демокрация, само да си помислите, че и пенсията ще ни измисли те,гответе се.

    -1243

    1

    Октим

    09.11 2025 в 17:51

    Всеки ден чета по няколко подобни заглавия и статии и то не само на български, което до някъде ми звучи на: “Хайде да изтребим пенсионерите, защото ни пречат!“
     
    X

    Д-р Семерджиев: Здравеопазването е концесия на ГЕРБ, ще получим още от същото