OffNews.bg

Подписка във Варна събира подкрепа за център за хора с увреждания

Близо 500 онлайн и неколкостотин на място са подписите в подкрепа на изграждането на център за хора с увреждания във Варна, чието изграждане спряха преди по-малко от седмица общински съветници от местната комисия по финанси и бюджет, начело с двама членове на партия Възраждане.

Съветници във Варна се уплашиха от проект за център за деца с увреждания

Инициативата за подписката е на Дияна Димитрова, родител на 26-годишен младеж с увреждане и жител на кв. „Възраждане", където според плановете на община Варна трябваше да се изградят две къщички за резидентна грижа за по 15 души всяка и дневен център за подкрепа на семействата им.

В подкрепа на “Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно – социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания."-гр. Варна

Срещу идеята Община Варна да кандидатства по мярката „Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания" с финансирането от Механизма за възстановяване и устойчивост, за което от местната хазна се търсеха 142 хил. лв. обаче се обявявиха също с подписка около 1100 жители на същия този варненски район.

Основните аргументи на несъгласните са, че не искат да бъдат притеснявани (от хора с увреждания – бел.а.), че подобен център за хора с интелектуални затруднения представлява опасност за тях и децата им, но и че в района няма детска градина и ясла, а такава била обещана преди около 30 г.

Във Варна местата за заместваща грижа за хора с увреждания са около 100, при 10 пъти повече нуждаещи се от подобни услуги.

Има крайна необходимост от създаване на резидентни услуги за пълнолетни лица, които на този етап липсват. Това води до търсене на възможности за настаняване в специализирани социални услуги за тези, за които няма подкрепа в семейна среда. Проблемите се усложняват предвид това, че от една страна има дълъг списък на чакащи за тези институции, от друга политиката на държавата е до 2030 г. промяна на модела за дългосрочна грижа и закриване на старите институции, посочва Дияна Димитрова.


Теренът, където се планираше социалният център, е общинска собственост с площ 6,600 дка и отговаря на всички изисквания за подобен тип обекти, предписани и от социалното министерство и от Агенцията за качество на социалните услуги.