"Подкрепа" иска наказания и за деца, и за родители при лошо поведение в училище
Законът позволява родителите да упражняват натиск, даже рекет върху училищните власти, върху учителите, а това превръща училищата в бойни полета. Това заявява председателят на образователния синдикат на КТ "Подкрепа" Юлиян Петров, който настоява за въвеждането на правила и санкции както за поведението на децата и учениците, така и за семействата чрез изявление, изпратено до медиите.
Според него тази обстановка в училищата е една от причините младите специалисти с педагогическа правоспособност да не искат да станат учители. Данните, цитирани от него, показват, че от общия брой учители у нас (91 500) 25 000 са в пенсионна възраст (вкл. за ранно пенсиониране), на възраст над 60 г. са почти 20 000, а 1100 са над 66-годишни. В същото време, учителите до 25 г. са около 400, а тези до 30 - 2000.
Данните на синдиката и на Министерството на образованието за броя на учителите, които ще бъдат пенсионирани тази година се различават - според "Подкрепа" те са могат да достигнат 8000, а според МОН са 7000.
"В 21 век, когато науката и техническият прогрес вървят с огромни темпове, какво се случва в българското образование? Ценност ли е то? Ако се вслушаме в предизборните щедри обещания и намерения, то образованието е приоритет за всички политически сили днес. Признат факт е, че проблемите, неглижирането и запращането на дъното на социалната стълбица на българското образование е пагубно за бъдещето на страната ни. Съчетано с дълбоката икономическа и демографска криза това води до закриване на училища (евфемистично наричано оптимизация), до пълна липса на уважение на труда на педагогическите специалисти и до естествения им отлив от системата", пише още Петров.