OffNews.bg

Пари от незаконните винетки няма да се връщат, била обсъждана и цена 150 лв.

Пари за винетки няма да се връщат – обяви регионалният министър Лиляна Павлова пред Нова телевизия.

Тя коментира това по повод, че Върховният административен съд излезе със становище, че повишената цена на винетките – от 97 лева, е незаконосъобразна.

Павлова беше категорична, че по-високите цени на винетките няма да отпаднат и пари няма да се връщат.

В момента Министерство на регионалното развитие и благоустройството оспорва решението на съда. А то било не за цената на винетката, а за процедурата, по която е прието да се повиши тарифата на пътния стикер.

„Решението на съда не отменя цената на винетката и не е влязло в сила, дори да се приеме такова решение, то няма ретроактивно действие – тоест пари няма да се връщат в никакъв случай“, обясни министърът.

По думите й дори съдът да каже незаконно вдигнахте цените – това не действа назад, а само в бъдеще. „Стойността на винетките са такива каквито са и не могат да бъдат отменени“, категорична е Павлова.

По повод съмненията, че не е спазен законът и повишението на цените на винетките не е минало обществено обсъждане, Лиляна Павлова коментира, че такова нещо няма, документът на министерството за винетките е стоял на сайта на Министерски съвет 14 дни, но съдът нямал заключение, че е имало такъв документ и не може да каже кога и къде е стоял. Сега ведомството изисква да се проведат разпити на свидетели и втора експертиза.

Категорично не е вярно, че от министерството са подбутвали на съда файл със стара дата, че е имало обществено обсъждане, каза още министърът.

Павлова коментира още, че преди приемането на новата цена на винетката били разгледани няколко сценария: "Да запазим старата цена, да я увеличим до 100 лв. или да определим цена от 150 лв., с която ще бъдат събирани много повече средства. Именно заради социалния фактор от трите предложения бил избран средният вариант с оптимална цена.

В отговор на въпрос за приходите, които ще постъпят в бюджета след увеличението на цените на винетките, министър Павлова коментира, че средногодишно са необходими 600 млн. лв. за поддръжка на пътната инфраструктура, а за да могат да бъдат покривани напълно, цената на стикерите трябва да бъде двойно по-висока от сегашната.

Министърът обясни още, че след въвеждането на тол системата у нас леките автомобили ще продължат да заплащат винетка, която обаче ще бъде електронна. Тол такса ще заплащат само тежкотоварните автомобили. До края на август трябва да бъдат подадени оферти на кандидати за разработването на системата.

Павлова добави, че продължават ремонтите по автомагистрала „Хемус“, но успокои, че по АМ „Тракия“ и по другите пътища няма да има забавяне на трафика.