Откриха наркотично вещество в българска лютеница
Изследване на "Активни потребители" установи наличие на наркотично вещество в лютеница, продавана масово на българския пазар, съобщиха от асоциацията за OFFNews.
Веществото е олеамид - влага се в пластмаси и смазки. Страничните му действия са две: като приспивателно и като наркотик, който въздейства на същите рецептори, на които въздейства и марихуаната, обясни д-р Сергей Иванов, управител на Центъра по биология на храните, който е провеждал тестовете, пред OFFNews.
От "Активни потребители" нямат право да посочат търговското име на лютеницата нито производителя, но увериха, че са подали сигнал в Софийска районна прокуратура и в Българската агенция по безопасност на храните още по Рождество. Към момента не е известно да е предприето нещо.
"Търсихме оцветители. Попаднахме на неизвестно вещество. След два-три месеца из лаборатории в Европа се установи какво е то - индустриалният химикал олеамид", разказа д-р Иванов.
Той само може да предполага как веществото е попаднало в лютеницата, но е категоричен, че то не е мигрирало от пластмаса, защото количеството е по-голямо.
В лабораторните изследвания, започнали през лятото, са включени 12 марки лютеница. Освен индустриалните има и домашно произведени - от различни райони на страната. Разликата между първите и вторите е драстична в полза на домашното производство.
Разликата между написаното на етикета и реалното съдържание също е чувствителна. "Открихме огромно количество въглехидрати в индустриално произведените лютеници", посочи д-р Иванов. При тях средният процент е 18%, а при домашните - 12%.
Причината за повечето въглехидрати е добавянето на нишесте и захар.
"В половинлитров буркан се слагат по 6-7 лъжички захар - това е скандално много", възмущава се д-р Иванов.
Причината за безконтролното добавяне на захар е една - захарта пристрастява. И затова тя се слага в големи количества, особено в детските храни.
"Мислите, че детските храни са за деца? Нищо подобно. Пълни са със захар, за да се пристрастят децата. Родителите купуват продукт и мислят, че това са зеленчуци. После се чудим защо децата са с наднормено тегло и диабет", казва д-р Иванов.
Нишестето пък се добавя за по-добра консистенция. Само 3 марки са се съобразили със стандарта за количеството му - до 2.5%. При други лютеници процентът е над 5%, казва Иванов.
В изследването не са били включени био лютеници. Искахме да изследваме масовите, обясни експертът.
Изследването ще бъде публикувано утре. От него ще станат ясни и марките с конкретните показатели, но не и лютеницата, в която е открит олеамид.