Освобождават от такси първокурсниците в 8 специалности
8 нови специалности се включват в Списъка на защитените специалности, а професионалното направление „Здравни грижи“ се добавя в Списъка на приоритетните професионални направления, реши правителството днес.
Новите защитени специалности са:
- „Африканистика“, „Класическа филология“ и „Ядрена техника и ядрена енергетика“, които се изучават в Софийския университет „Св. Климент Охридски“;
- „Машини и апарати за хранително-вкусовата и биотехнологичната промишленост“ и „Машини и апарати за хранително-вкусовата промишленост“ - Университет по хранителни технологии - Пловдив;
- „Топло- и ядрена енергетика“ и „Ядрена енергетика“ - Технически университет - София;
- „Металургия“ - Химико-технологичен и металургичен университет - София;
- „Корабостроене и морска техника“ - Техническия университет - Варна;
- „Технология на дървесината и мебелите“ - Лесотехнически университет - София.
С промяна на друго постановление новите 8 защитени специалности се добавят и към Списъка на професионални направления и защитени специалности, които са освободени от заплащане на такси за обучение. По този начин обучението на първокурсниците през академичната 2020/2021 г. в тях ще бъде за сметка на държавния бюджет.
Освобождаването от такси става поетапно, като всяка академична година ще влиза по още един курс на обучение от съответната защитена специалност или професионално направление.
През юни от заплащане бяха освободени първокурсниците от 8 професионални направления и 8 защитени специалности. Целта е да се насърчи обучението в тези области и това да помогне за подготовката на висококвалифицирани специалисти, необходими за икономическото и общественото развитие на страната.
За покриване на разходите за обучение, за първия семестър на 2020/2021 г., МОН ще предостави 37 145 лева за сметка на предвидените разходи в бюджета за 2020 г. За 2021 г. средствата ще бъдат планирани по бюджетите на съответните висши училища.