Организаторите на откриването на Олимпийските игри се извиниха на християните за сцената от ''Тайната вечеря''
Организаторите на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж се извиниха на католиците и другите християнски общности, почувствали се засегнати от пародията на известната картина на Леонардо да Винчи „Тайната вечеря“, предаде Ройтерс.
Сегментът по време на церемонията е възстановка на библейската сцена с Исус Христос и апостолите, които споделят последна вечеря преди разпятието на кръста. В Париж обаче в сцената участваха представители на ЛГБТ общността. Освен тях пя и полугол певец, който беше облечен като гръцкия бог на виното Дионис.
„Ясно е, че никога не сме имали намерение да показваме неуважение към някоя религиозна група. Церемонията по откриването се опита да отпразнува толерантността на обществото“, заяви на пресконференция говорителка на Париж 2024.
„Смятаме, че тази амбиция беше постигната. Ако хората са се почувствали обидени, наистина съжаляваме“, добави тя.
Вчера българският Facebook се раздираше от спорове по темата, а Ройтерс написа:
Пародията на прочутата фреска на Леонардо да Винчи "Тайната вечеря" с участието на травестити на церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж предизвика ярост сред поддръжниците на католическата църква и крайно десните политици, докато либералните общности похвалиха посланието за толерантност.
Безпрецедентната церемония на река Сена, която привлече милиони зрители по целия свят, включваше картина, възхваляваща бурния нощен живот на френската столица и репутацията ѝ на място на толерантност, удоволствие и бунт.
Тя пресъздаваше известната библейска сцена с Исус Христос и неговите дванадесет апостоли, които споделят последната си трапеза преди разпъването на кръста, но с група травестити, транссексуален модел и полугол певец, преобразен като гръцкия бог на виното Дионис.
Католическата църква във Франция разкритикува този сегмент.
"Тази церемония за съжаление включваше сцени на подигравка и осмиване на християнството и ние много дълбоко го осъждаме", се казва в изявление на Конференцията на френските епископи.
Крайнодесни политици във Франция и други страни се включиха в социалните медии, за да изразят отвращението си.
"До всички християни по света, които гледат церемонията #Париж2024 и се почувстваха обидени от тази травеститска пародия на Тайната вечеря, знайте, че не говори Франция, а едно ляво малцинство, готово на всяка провокация", заяви крайнодясната политичка Марион Марешал в публикация в X.
Нейният италиански колега Матео Салвини добави: "Откриването на Олимпийските игри с обида към милиардите християни по света беше наистина много лошо начало, скъпи французи. Скъперничество."
Американският милиардер Илон Мъск, който затвърди преориентацията си към дясната политика, като подкрепи Доналд Тръмп по-рано този месец, заяви, че това е "изключително неуважително към християните".
Франция, която се гордее с богатото си католическо наследство, има и дълга традиция на секуларизъм и антиклерикализъм. Богохулството не само е законно, но и се счита от мнозина за основен стълб на свободата на словото в едно демократично общество.
"Във Франция хората са свободни да обичат, както им харесва, свободни са да обичат когото искат, свободни са да вярват или да не вярват", заяви Томас Жоли, артистичен директор на церемонията, пред репортери в събота, когато беше попитан за критиките.
Някои коментатори заявиха, че спорът е просто още един пример за културните войни на 21-ви век, които се разпалват благодарение на непрекъснатите новини (24-часовия новинарски цикъл) и социалните медии.
"Изглежда, че всеки трябва да се обиди", каза Дейвид Ааронович, водещ на BBC Radio 4, в предаването X. "Леонардо е един от най-известните образи в западния свят и е бил пародиран и променян десетки хиляди пъти."
Един от героите на пародията обаче не се извини."
"Нямаше да е забавно, ако нямаше противоречия. Нямаше ли да е скучно, ако всички на тази планета бяха съгласни?" заяви Филип Катерин, синият гол мъж в сцената, пред телевизия BFM ден след представлението.