OffNews.bg

ООН: България се отнася нехуманно към бежанците, премиерът говори открито срещу тях

Много е вероятно отношението на България към пристигащите в страната бежанци и мигранти да нарушава международното право, обяви върховният комисар за правата на човека към ООН пред новинарския сайт за човешките права  на организацията ReliefWeb.

Зеид Раад ал Хусейн заяви, че последните две посещения на служители на ООН са разкрили "нехуманни и неприемливи" политики, които могат да поставят много мигранти в ситуация на "параграф 22", при която те не могат да придобият статут на бежанци в България, но и не могат да се върнат в родните си страни.

"Един от най-сериозните проблеми е, че почти всички влезли в България по нелегален начин са задържани по презумпция".

Дори по-лошо - те могат също да бъдат преследвани и хвърляни в затвора за година или повече - ако се опитат да напуснат страната. Напускането й е криминализирано, въпреки че това е общочовешко право, по силата на международното право, казва Хусейн.

Все пак той отбелязва и някои положителни промени, извършени от първото посещение на екипа на ООН за човешките права миналия ноември. Срокът за регистрация на бежанци вече е до 6 дена. Служителите отбелязват също, че при последната си визита в края на юли са били впечатлени от професионализма на много от работещите в различни правителствени институции, включително МВР и Софийския централен затвор. Зеид похвали и системата ни за осигуряване на настойничество на децата, включително децата мигранти.

Хусейн изрази и опасенията си дали спрямо тези хора се прилага справедлив съдебен процес и дали имат достъп до адекватна адвокатска защита. Други негови притеснения са за това, че мигрантите са "изтласквани" в съседни страни, че имат ограничени възможности да се интегрират и да живеят законно в България.

Повод за критика е и рядко наказваното насилие срещу мигранти, "особено когато то е извършвано от полиция, гранични полицаи или представители на държавни структури". Той дава за пример прекратеното производство за убийството на невъоръжен афганистанец, застрелян от граничен полицай през октомври 2015 г.

Изразява и съжалението си, че официални лица, включително българският министър-председател, и част от медиите често правят или правят публично достояние агресивни антимигрантски изявления.

Според него българското правителство не прави достатъчно, за да се бори с нарастващите нива на ксенофобия, ислямофобия и расизъм, а вместо това насърчава нетолерантността.